Kohézna politika prežije. Treba však zlepšiť jej imidž

pellegrini cretu

Komisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová a podpredseda vlády SR Peter Pellegrini, zdroj: Rada EÚ

Politika súdržnosti Európskej únie musí pokračovať aj po roku 2020, treba ju však pozitívne zviditeľniť, zhodli sa včera zástupcovia všetkých členských štátov na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu.

Ako zviditeľniť prínos eurofondov?

„Kohézna politika EÚ je jednoznačne úspešným príbehom. Pomáha vytvárať pracovné miesta, stimuluje rast a zjednodušuje životy miliónom Európanov. To, čo politike súdržnosti chýba, je viditeľnosť,“ vyhlásil sekretár maltského parlamentu pre európske fondy Ian Borg, ktorý včerajšiemu zasadnutiu predsedal.

Rada sa preto dohodla na tom, ako lepšie a viac zviditeľňovať pozitívny vplyv kohéznej politiky na životy Európanov, dodal.

Pellegrini: Menej čísel, viac príbehov

Slovensko na rokovaní zastupoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Vo svojom vystúpení upozornil, že členské krajiny majú už teraz k dispozícii veľkú časť peňazí na publicitu a musia preto dávať veľký pozor, ako tieto prostriedky účinne a moderne využiť.

„Nesmieme pokračovať v starých kampaniach, ktoré nezaberajú na ľudí, ale treba využiť moderné technológie, viac osloviť mladú generáciu a nehovoriť o číslach, ale napríklad o úspešných príbehoch. O tom, ako v ktorom meste a regióne konkrétny projekt zlepšil kvalitu života”, vysvetlil vicepremiér.

Spresnil, že tak, ako sa aj komerčná reklama prispôsobuje novým trendom, aj oficiálne kampane by mali rešpektovať túto skutočnosť a narábať s vyčlenenými zdrojmi na publicitu účinnejšie a účelnejšie.

Bude to ešte „ťažký boj“

Pellegrini taktiež potvrdil, že všetky členské štáty sú za to, aby kohézna politika pokračovala aj po roku 2020, kedy končí súčasné viacročné rozpočtové obdobie Únie.

„Naprieč všetkými štátmi je jednota názorov. Už nikto neotvára otázku či je kohézia potrebná po roku 2020. Ale hovorí sa o tom, že sa treba sústrediť sa na jej kvalitatívne zmeny a na dopady brexitu a jeho dopad na výšku rozpočtu a na to, ako ju viac zjednodušiť a zacieliť na špecifické problémy členských krajín,“ povedal.

Podľa jeho slov treba očakávať „ťažký boj“ s ministrami financií EÚ ako aj s Európskym parlamentom.  „My, ako Slovensko, musíme byť pripravení na to, že po brexite bude rozpočet Únie iný a pravdepodobne už nebudeme mať opäť k dispozícii 15 miliárd eur, určite to bude menej, ale nejaké zdroje po 2020 určite vybojujeme a získame,“ dodal.

Čítajte aj: Ministerstvo financií: Brexit bude Slovensko ročne stáť minimálne 60 miliónov eur