Koho nemôžeš poraziť, spoj sa s ním!

Krátka správa:

„Cieľom je posilniť parnerstvo s Čínou v Afrike,“ komentoval svoj plán komisár pre rozvoj Louis Michel na tlačovej konferencii. Detaily novej dohody a spolupráce zatiaľ neupresnil. Konkrétnu podobu partnerstva predstaví v marci po svojej prvej návšteve Pekingu, píše EUbusiness. Jeho podoba by mala byť výsledkom trojstranných rokovaní – Číny, EÚ a Afriky.

Je nepochybné, že Brusel sa začína znepokojovať nad silnejúcim vplyvom Číny na čiernom kontinente a snaží sa situáciu zvrátiť vo svoj prospech. Obchodná výmena Číny s Afrikou v roku 2006 vzrástla o 40%, čo predstavuje 55,5 miliardy dolárov. Čínske investície na čiernom kontinente dosiahli v tom istom roku takmer 12 miliárd dolárov. „Afrika už nie je hľadajúci, ale vyhľadávaný kontinent,“ pomenoval situáciu Louis Michel.

Podľa niektorých pozorovateľov Čína prevzala európske post-koloniálne metódy. Nezaťažuje svoje dohody environmentálnymi alebo demokratizačnými prvkami a ovláda veľkú časť africkej ekonomiky – najmä stavebníctvo a energetiku.

To by malo pomôcť európskym záujmom o znovuzískanie svojho vplyvu: „Mám pocit, že idylické partnerstvo medzi Čínou a Afrikou sa nevyhnutne blíži ku koncu,“ vyhlásil komisár Michel. Tvrdí, že africká elita si uvedomuje agresívnosť čínskeho vplyvu a skôr alebo neskôr začne konať. Tu vidí EÚ priestor pre svoj návrh nového partnerstva, ktorý by mal vzťahy a vplyvy na čiernom kontinente vyvážiť.

„Sme ochotní diskutovať o európskom návrhu,“ vyhlásil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Jiang Yu. Zároveň zdôraznil, že „takéto partnerstvo by malo plne rešpektovať názory Afričanov.“

Ani Európa sa vždy nespráva voči Afrike nezištne. Neschopnosť dohodnúť sa na podpise dohôd o ekonomickom partnerstve s africkými, karibskými a pacifickými národmi, spôsobila krach decembrového summitu EÚ – Afrika v Lisabone. Európske návrhy, ktoré Afrika odmietla pre nevýhodnosť, napadol aj bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac: „Myslím, že táto dohoda, ktorú navrhol Brusel, popiera niektoré ekonomické záujmy Afriky,“ vyhlásil Chirac v rozhovore pre denník Le Soleil.

Prítomnosť Číny na čiernom kontinente označil za „pozitívny vývoj“, ktorý by mohol prinútiť Európu zmeniť svoj prístup: „Je to dobré pre Afriku, ktorá profituje z nových investícií. Je to tiež dobré pre Čínu. A je to dobré aj pre Európu, pretože ju takáto konkurencia stimuluje,“ uzatvára ex-prezident pre Le Soleil.