Komisár navrhuje vynechať investície z obchodných dohôd

Jyrki Katainen v rozhovore s Ceciliou Malmström FOTO: European Commission

Európska únia by mohla vynechať investície z významných dohôd o voľnom obchode, aby uľahčila ich ratifikáciu.

Vyhlásil to v pondelok podpredseda Európskej komisie, Jyrki Katainen. Vyhlásenie prichádza v čase, keď sa Brusel v rokovaniach s Japonskom dostáva k oblasti investícií.

Podpredseda Európskej komisie pre pracovné miesta, rast a investície Jyrki Katainen prehovoril len pár dní po tom, čo sa EÚ a Japonsko formálne dohodli na obrysoch významnej obchodnej dohody. Chúlostivá oblasť investícii v nej však ostáva nedoriešená.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/unia-sa-s-japonskom-dohodla-na-volnom-obchode/

„Musíme tento návrh prediskutovať s členskými štátmi, ale neprekvapilo by ma, ak by súhlasili,“ vyhlásil Katainen.

„Nechajme dohody o voľnom obchode, aké sú… a potom problémy s investíciami môžu alebo musia byť dohodnuté oddelene od obchodných dohôd,“ reagoval bývalý fínsky premiér na otázku AFP.

Problém je systém investičných súdov

Japonsko a Európsku úniu stále rozdeľuje oblasť investícií a systém investičných súdov, kontroverzný mechanizmus urovnávania sporov, ktorý býva zahrnutý v obchodných dohodách.

Mechanizmus prešiel kritikou aj v Európe. Európska únia sa snaží, zatiaľ neúspešne, presvedčiť medzinárodných partnerov, aby si ho osvojili. Nový systém má nahradiť predstaviteľov súkromného sektora verejnými úradníkmi.

https://euractiv.sk/clanky/ttip/isds-ma-nahradit-jednotny-investicny-sudny-system-024291/

Verejný systém, ako si ho predstavuje Brusel „je ešte ďaleko“, aj keď ide o „dobré a udržateľné riešenie,“ povedal Katainen.

Japonsko však trvá na využití starého systému, ktorý je pre Európanov neprijateľný.

Problém začal byť ešte naliehavejší po tom, čo Súdny dvor EÚ v máji rozhodol, že obchodné dohody, ktoré zahŕňajú investície, musia byť ratifikované všetkými národnými parlamentmi Európskej únie namiesto menej riskantného schvaľovania národnými vládami.

Nie je to priorita

„Pri mnohých partneroch investičná dohoda nie je to najdôležitejšie,“ povedal Katainen, čím naznačil, že Európa by mohla v niektorých prípadoch problém na čas odložiť.

Aj keď investície „hrajú rolu v budúcnosti“ dohôd o voľnom obchode, zatiaľ pri mnohých krajinách nemajú najvyššiu prioritu, povedal.