Komisári budú v Rusku hovoriť o energetike a finančnej kríze

Predseda Komisie José Manuel Barroso uskutoční v sprievode deviatich komisárov vo štvrtok a piatok (5.-6. február) pracovnú cestu do Ruska. „Toto stretnutie nie je žiadnym spôsobom nahradením summitu EÚ-Rusko,“ povedal Vladimír Chizchov, ruský veľvyslanec pri Európskych spoločenstvách. Na včerajšej (3.2.) tlačovej konferencii v Bruseli doplnil, že stretnutie nadviaže na doteraz poslednú schôdzku na najvyššej úrovni, ktorá sa uskutočnila v novembri vo francúzskom Nice.

Chizchov potvrdil, že v európskej delegácii budú aj Gűnter Verheugen (podnikanie a priemysel), Jacques Barrot (spravodlivosť a vnútro), Siim Kallas (administratíva, boj proti podvodom) a Antonio Tajani (doprava). Očakáva sa, že okrem potvrdených komisárov budú Barrosa sprevádzať aj Benita Ferrero-Waldner (vonkajšie vzťahy), Stavros Dimas (životné prostredie), Andris Piebalgs (energetika), Joaquín Almunia (hospodárske a menové záležitosti) a barónka Catherine Ashton (obchod).

„Zameriame sa predovšetkým na hospodárske otázky, najmä vo svetle nadchádzajúceho stretnutia G20 na začiatku apríla v Londýne,“ doplnil ruský veľvyslanec. Potvrdil, že témou diskusií budú aj viaceré otázky v bileterálnych vzťahoch medzi Moskvou a Bruselom, medzi nimi predovšetkým diskusia o novej Dohode o partnerstve a spolupráci. EÚ krátky čas o nej zastala vyjednávania ako odpoveď na vojenskú ofenzívu Moskvy v Gruzínsku v auguste minulého roka.

Rusko si podľa slov Chizchova sľubuje od stretnutia predovšetkým definovanie spoločnej pozície v boji proti globálnej hospodárskej kríze ešte pred summitom G20, na ktorom by sa malo hovoriť o reforme globálneho finančného systému. Diplomat povedal, že "prioritou" je aj aj prístupový proces Ruska do WTO a „Rusko očakáva zo strany EÚ podporu“.

Nedávna plynová kríza a dočasné prerušenie dodávok energetickej suroviny pre spotrebiteľov v niektorých európskych krajinách „nepoškodili“ európsko-ruské vzťahy, hovorí diplomat. Svoju krajinu považuje v tomto spore za tú stranu, ktorá stratila najviac. Dodal, že „kríza sa nemala nikdy udiať“. Vyvolal ju problém v tranzite, nie v dodávkach, a preto Chizchov trvá na tom, aby sa nespochybňovala spoľahlivosť Ruska ako dodávateľa.

Ambasádor odmietol komentovať minulotýždňový návrh ruského premiéra Vladimíra Putina, ktorý v Davose vyzval, aby bola súčasná Energetická charta nahradená novým „Energetickým bezpečnostným paktom“. Povedal však, že existuje len malá pravdepodobnosť, že by Moskva podpísla Chartu v jej súčasnej podobe. Doplnil, že dohoda nemôže byť plne efektívna dovtedy, pokiaľ nebudú súčasťou textu aj všetky tranzitné krajiny. Chizchov však uznal, že systém včasného varovania v oblasti dodávok energií sa za ostatné dva roky veľmi zdokonalil.