Komisia chce prideliť USA väčšiu časť kvót na dovoz hovädzieho mäsa

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/DAVID CHANG]

Európska komisia žiada členské štáty o mandát pre rokovania so Spojenými štátmi ohľadom ich podielu na kvótach pre dovoz hormonálne neupraveného mäsa na trh EÚ.

Európska komisia (EK) v pondelok požiadala Radu EÚ (ministri členských krajín) o mandát na začatie rokovaní so Spojenými štátmi s cieľom urovnať dlhotrvajúci spor o vývoze hovädzieho mäsa na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

V rámci tohto mandátu chce exekutíva EÚ rokovať so Spojenými štátmi a preskúmať fungovanie existujúcich kvót na dovoz hovädzieho dobytka bez podpory hormónov na trh EÚ.

Časť kvót pre USA

Komisia sa zaviazala konať v duchu spoločného vyhlásenia, ktoré 25. júla vo Washingtone schválili predseda EK Jean-Claude Juncker a prezident USA Donald Trump a ktoré má spustiť novú fázu obchodných vzťahov medzi Úniou a Spojenými štátmi. Podľa tohto vyhlásenia obe strany budú pracovať aj na nevyriešených otázkach z oblasti obchodu.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan v tejto súvislosti upozornil, že mandát, ktorý eurokomisia žiada od Rady, má za cieľ vyriešiť niektoré obavy Spojených štátov týkajúce sa fungovania dohodnutých dovozných kvót na základe „uspokojivého riešenia“, ktoré bude plne v súlade s pravidlami WTO. Hogan priznal, že ide o krok, ktorý má zmierniť súčasné napätie medzi Úniou a USA.

„Chcem ubezpečiť európskych výrobcov, už existujúce kvóty hovädzieho mäsa dohodnuté v rámci memoranda o porozumení zostanú na rovnakej úrovni. Tiež chcem ubezpečiť našich spotrebiteľov, že uvedené kvóty budú aj naďalej pokrývať iba produkty spĺňajúce vysoké normy bezpečnosti a ochrany zdravia v Európe, v tomto prípade iba hovädzie mäso, ktoré nebolo nehormonálne ošetrené,“ zdôraznil Hogan v správe pre médiá.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1036566695400361985

Komisia napríklad žiada od Rady EÚ, aby Európania pridelili Spojeným štátom časť z kvót na hovädzie mäso, ktoré sú k dispozícii vývozcom z iných krajín.

V roku 2009 EÚ a USA uzavreli memorandum o porozumení, ktoré bolo revidované v roku 2014 a ktoré ustanovilo dočasné riešenie dlhotrvajúceho sporu WTO týkajúceho sa používania určitých hormónov podporujúcich rast pri produkcii hovädzieho mäsa. Podľa tejto dohody EÚ pre kvalifikovaných dodávateľov, medzi ktorých patria aj USA, stanovila kvótu 45 tisíc ton hormonálne neupraveného hovädzieho mäsa.

Washington v roku 2016 požadoval preskúmanie memoranda, pričom začiatkom tohto roku sa k tejto záležitosti uskutočnilo niekoľko neformálnych rokovaní.

Ako zvýšiť podiel USA?

„Európska komisia sa zaviazala, že celú vec posunie ďalej,“ uviedol hovorca európskej exekutívy Daniel Rosario.

Komisia svoju žiadosť konzultovala s členskými štátmi aj združeniami poľnohospodárov. Tí nemajú s jej návrhom problémy, pokiaľ neporušuje pravidlá WTO a neznamená celkové navýšenie kvót.

Stále však nie je jasné, ako chce Brusel zaistiť vyšší podiel  kvót pre USA tak, aby boli rovnako prístupné aj ostatným dodávateľom, ako to požaduje WTO.

Aby sa Únia vyhla ďalšej sťažnosti pred WTO zo strany dotknutých dodávateľov, Komisia by mohla využiť dohody o voľnom obchode, ktoré v súčasnosti vyjednáva s najväčšími vývozcami hovädzieho mäsa.

Únia a Spojené štáty sa majú opäť radi, clá na autá Trump nateraz nezavedie

Európska únia a Spojené štáty sa dohodli, že spoločne “vyriešia” aj spor ohľadom sporných amerických ciel na dovoz ocele a hliníku. 

Európska exekutíva stále vedie rozhovory s štátmi Mercosuru (ktoré zahŕňajú Argentínu a Uruguaj), Austráliou či Novým Zélandom.

S Kanadou sa už na podmienkach vývozu hovädzieho mäsa dohodla v rámci Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody (CETA). Práve táto otázka bola jednou z najtvrdších orieškov pri vzniku dohody.

EÚ po intenzívnych rokovaniach pristúpila na kvótu 45 tisíc ton hormonálne neupraveného hovädzieho mäsa z Kanady.