Komisia chce väzenie za falšovanie eura

100-eurový falzifikát, Zdroj: TASR/-Polícia

Na celom svete sú v obehu eurobankovky za približne 913 miliárd eur a euromince za 16 miliárd eur. Len v druhej polovici roka 2012 bolo z obehu stiahnutých 208 tisíc sfalšovaných eurobankoviek.

Škody pre falšovanie jednotnej meny od jej zavedenia v roku 2002 Európska komisia pritom vyčíslila na najmenej 500 miliónov eur. Rozhodla sa preto voči falšovateľom pritvrdiť. Nová smernica je spoločnou iniciatívou komisárky pre spravodlivosť Viviane Redingovej, komisára pre menové záležitosti Olliho Rehna a komisára pre dane Algridasa Šemetu.

Členským štátom stanoví povinnosť sprístupniť účinné vyšetrovacie nástroje na odhaľovanie prípadov falšovania meny, ktoré budú rovnocenné s vyšetrovacími nástrojmi používanými na boj proti organizovanému zločinu či inej závažnej trestnej činnosti.

Zároveň navrhla trestať väzením. V závažných prípadoch výroby a distribúcie falšovanej meny chce zaviesť minimálny trest nepodmienečného odňatia slobody aspoň na šesť mesiacov a maximálny trest nepodmienečného odňatia slobody aspoň na osem rokov v prípade trestného činu distribúcie.

„Euro je jedným z najcennejších aktív EÚ. Ak však nespojíme sily v boji na jeho ochranu, nik iný to za nás neurobí. Spoločná mena 17 krajín a 330 miliónov ľudí je lákavým cieľom pre zločincov, a my preto musíme zabezpečiť, aby sa zločin nevyplácal. Tvrdo zasiahnuť proti falšovaniu mien nám pomôže harmonizovanejší prístup k postihom a lepšia cezhraničná spolupráca,“ vyhlásil komisár Šemeta.

„Euro je druhou najvýznamnejšou menou na svete a my prijmeme všetky opatrenia potrebné na to, aby prestalo byť predmetom záujmu falšovateľov. Vďaka dnešnému návrhu posilňujeme boj proti falšovaniu mien prostredníctvom odrádzajúcich trestnoprávnych postihov a efektívnejších vyšetrovacích opatrení,“ zdôraznila v stanovisku  komisárka Redingová.

Z údajov Európskej centrálnej banky vyplýva, že falšovatelia najčastejšie kopírujú dvadsaťeurovky a päťdesiateurovky. ECB preto už pripravila novú sériu eurobankoviek Európa s posilnenými ochrannými prvkami. Novú päťeurovú bankovku predstavila 10 januára 2013, do obehu by mala ísť 2. mája 2013.

Podľa Europolu sú vo falzifikátoch spoločnej meny na čele Bulhari a Taliani. Tresty za falšovanie peňazí sa v súčasnosti v EÚ rôznia. Bulharsko či Rakúsko napríklad nemajú stanovené minimálne sankcie ak je niekto prichytený pri distribúcii falošných mien. V Litve či Írsku falšovatelia dokonca môžu uniknúť len s pokutou. Na Slovensku zasa možno v závažných prípadoch dostať aj dvadsať rokov.