Komisia dala zelenú spojeniu gigantov Bayer-Monsanto

Ilustračný snímok. [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Nemecký chemický koncern Bayer dostal súhlas Európskej komisie na odkúpenie americkej agrochemickej spoločnosti Monsanto. Obchod v hodnote 62,5 miliardy dolárov je terčom silnej kritiky environmentalistov.

Nemecký chemický koncern Bayer získal súhlas Európskej únie s prevzatím spoločnosti Monsanto. Oznámila to v stredu komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Obe firmy ponúkli EÚ viaceré opatrenia, vrátane predaja niektorých aktív, aby zmiernili obavy Bruselu z monopolného postavenia a mohli dokončiť obchod za vyše 60 miliárd dolárov (48,87 miliardy eur).

Bayer sa zaviazal odpredať skupinu svojich aktív nemeckému konkurentovi BASF. Obe spoločnosti, Bayer aj Monsanto, sa tiež zaviazali, že predajú BASF aj podniky Monsanta, ktoré vyrábajú prostriedky na ošetrovanie osív, uviedla Európska komisia.

Bayer dodal, že spolupracuje s úradmi na dokončení transakcie v 2. štvrťroku 2018.

https://twitter.com/EU_Commission/status/976406544094023680

Komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v stredu povedala, že nápravné opatrenia navrhnuté spoločnosťami Bayer a Monsanto majú hodnotu viac ako 6 miliárd eur a prispeli ku zmierneniu obáv v oblasti hospodárskej súťaže.

Definitívnemu rozhodnutiu európskej exekutívy predchádzalo jej hĺbkové preskúmanie transakcie. Brusel zisťoval, či fúzia nemôže ohroziť konkurenciu na viacerých poľnohospodárskych trhoch.

Bayer-Monsanto: Prečo je spojenie poľnohospodárskych gigantov problematické?

Spojením vznikne najväčšia svetová korporácia v sektore produkcie semien a pesticídov.

Komisia má povinnosť preskúmať všetky prípady, kedy celosvetový obrat všetkých účastníkov transakcie presiahne 5 miliárd eur. Fúzia Bayer- Monsanto s celosvetovým obratom 23 miliárd eur je ďaleko za touto hranicou.

„Podarilo sa nám najmä zaistiť, že počet svetových hráčov, ktorí si aktívne konkurujú na tomto trhu, zostane rovnaký. To je dôležité, pretože potrebujeme konkurenciu, aby poľnohospodári mali možnosť výberu z rôznych typov osív a hnojív za prijateľnú cenu,“ uviedla dánska eurokomisárka.

Vestagerová dodala, že bez nápravných opatrení by táto transakcia zredukovala hospodársku súťaž na trhu a bránila by inováciám.

Monsanto vlani v septembri prijalo ponuku spoločnosti Bayer. Ide o najväčšiu akvizíciu, akú kedy uskutočnila nemecká firma, a povedie ku vzniku najväčšej spoločnosti na výrobu pesticídov a osív na svete.

“Diabolské spojenie”

Prevzatie Monsanta pozorne sledovali aj environmentálne skupiny, ktoré sa obávajú, že počet hráčov v sektore predaja semien a pesticídov sa bude ďalej znižovať, čo umožní jednej spoločnosti získať dominantné postavenie na trhu.

Aktivisti z organizácie Friends of Europe navyše v liste adresovanom eurokomisárke Vestagerovej varujú pred dopadmi fúzie na životné prostredie.

Spojenie Bayer-Monsanto: Komisia požaduje ďalšie ústupky

Fúzia dvoch agrochemických gigantov podľa Európskej komisie vážne ohrozuje konkurenčné prostredie v európskom poľnohospodárstve.

Vyšetrovanie zo strany EÚ je však zamerané výhradne na vplyv fúzie na konkurenčné prostredie v Európskom hospodárskom priestore.

„Zastavenie tohto veľmi nepopulárneho spojenia by pre EÚ bolo veľkým víťazstvom – vyše milióna ľudí žiada eurokomisárku Margrethe Vestagerovú, aby zablokovala tento diabolský pakt,“ píšu aktivisti vo vyhlásení

Meganákup nemeckého giganta sa pridáva do série politicky citlivých transakcií v už aj tak veľmi koncentrovanom sektore agrochemikálií. V roku 2016 došlo k zlúčeniu dvoch amerických spoločností Dow a Dupont ako aj k akvizícii švajčiarskej Syrgenty čínskou vládou vlastneným podnikom CHemCHina. Komisia aj v tomto prípade transakcie vyšetrovala.

Podľa Adriana Bebba z organizácie Friends of the Earth Europe, aktivistu v oblasti bezpečnosti potravín, „toto spojenie vytvorí najväčšiu a najmocnejšiu agropodnikateľskú spoločnosť na svete, ktorá sa pokúsi dostať svoje geneticky modifikované osivá a toxické hnojivá do našich potravín“

„Rozhodnutie Komisie im spolu s BASF umožní stať sa gigantom v oblastí dát v poľnohospodárstve – bude to Facebook poľnohospodárstva –  so všetkými úskaliami, ktoré s tým súvisia. Spojenie týchto dvoch spoločností je zmluvou s diablom – zlá pre poľnohospodárov, zlá pre spotrebiteľov a pre vidiek“, dodal Bebb.