Komisia: Obnova hospodárstva až od polovice 2010

Napriek pozitívnym signálom v posledných dňoch, európska exekutíva tvrdí, že hospodárstvo eurozóny tento rok poklesne o 4 % a budúci rok o 0,1 %. „Európske hospodárstvo sa nachádza uprostred najhlbšej a najrozšírenejšej recesie v povojnovej ére,“ povedal v stanovisku komisár pre ekonomické a menové záležitosti Joaquín Almunia.

„Predpoveď je stále pochmúrna, no prvýkrát od polovice roka 2007 sme minulý týždeň zachytili pozitívne signály,“ povedal počas tlačovej konferencie. „Už nie sme v stave voľného pádu,“ dodal.

Nezamestnanosť by mala do roku 2010 dosiahnuť 11,5 % a inflácia by sa mala udržať v okolí dlhodobého cieľa európskej exekutívy. Očakáva sa, že na najbližšom zasadaní guvernérov štátov eurozóny by mali znížiť kľúčovú úrokovú sadzbu eurozóny o 25 bodov na 1 %.

V januárových prognózach Komisia odhadovala 1,9-percentnú kontrakciu tento rok a 0,4-percentný rast v roku 2010.

Almunia varoval, že na to, aby došlo k obnove, Európa musí v prvom rade vyriešiť toxické aktíva a odblokovať úverový tok. Predpoklady Komisie sú pozitívnejšie ako tie zo strany Medzinárodného menového fondu, ktorý odhaduje 4,2-percentnú kontrakciu tento rok a 0,4 % budúci rok. Najpozitívnejší pohľad na stav hospodárstva má Európska centrálna banka (ECB), ktorá predpovedá 3,2-percentnú kontrakciu.

Z pohľadu celej 27-člennej únie, hospodárstvo by podľa Komisie malo poklesnúť o 4 % tento rok a 0,1 % v 2010. Podľa odhadov v januári malo poklesnúť o 1,8 % v roku 2009 a v roku 2010 vzrásť o 0,5 %.

Podľa stanoviska Komisie medzi hlavné faktory, ktoré stoja v pozadí recesie patrí zhoršujúca sa svetová finančná kríza, prudký pokles vo svetovom obchode a problémy na trhu s nehnuteľnosťami.

Podľa európskej exekutívy by nezamestnanosť v eurozóne mala dosiahnuť 9,9 % v porovnaní so 7,5 % minulý rok a v roku 2010 by sa mala dostať až na úroveň 11,5 %.

Komisia sa zaoberala aj stavom verejných financií v EÚ. Podľa jej odhadov celkový rozpočtový schodok EÚ v tomto roku vyskočí na 6 % HDP a v budúcom dosiahne 7,3 % HDP. Pre eurozónu sa očakáva deficit na úrovni 5,3 % HDP, resp. 6,5 % HDP.

Z jarných prognóz pre Slovensko vyplýva, že rozpočtový deficit Slovenska by sa mal v tomto roku zvýšiť na 4,7 % HDP a jeho nárast sa predpokladá aj v budúcom roku, keď by mal dosiahnuť 5,4 % HDP. Rast ekonomiky ešte v minulom roku predstavoval 6,4 %, Komisia v tomto roku očakáva spomalenie o 2,6 %. Budúci rok by sme podľa Bruselu mali opäť rásť na úrovni 0,7 %.

(EurActiv / Reuters)