Komisia podporuje Dánsko proti bojkotu

 

Pozadie:

Dánske noviny Jyllandsposten, ktoré počas počas minuloročného septembra zverejnili sériu karikatúr proroka Mohameda, sa dostali do centra pozornosti EÚ potom, čo maskovaní ozbrojenci obsadili 30. januára úrad EÚ v Gaze, aby protestovali proti kresbám.

Čo začalo ako drzá provokácia novín, ktorou chceli otestovať hranice slobody slova sa rýchlo mení na medzinárodnú diplomatickú aféru, ktorej súčasťou sú hrozby dánskym občanom, žijúcim v islamskom svete a ohrozuje export na Blízky Východ v cene miliónov eur.

Zlosť, ktorá vypukla na Blízkom Východe, je prirovnávaná k zúrivosti z roku 1989, ktorá nasledovala vydanie „Satanských veršov“ Salamana Rushdieho, románu, ktorý podľa radikálov urazil islam a spôsobili, že autorovi sa vyhrážali smrťou a musel sa skrývať.

Známy niekdajší minister zahraničných vecí Dánska Uffe Ellemann-Jensen, ktorý pôsobil v rokoch 1982-1993, nazval karikatúry „detinskou provokáciou“.

Otázky:

Aféra s kresbami v Dánskom denníku už dávno prestala byť, ak vôbec bola, smiešnou. Pokus, či sa dá „urobiť Rushdie“ tým, že noviny zobrazili, okrem iného, proroka Mohameda, s bombou v turbane, bola korunovaná väčším úspechom, než pravicový denník Jyllandsposten mohol kedy dúfať.

Aféra sa týka nielen ústredných európskych hodnôt ako sloboda prejavu a nezávislosť tlače, ale tiež otázky rešpektu voči iným náboženstvám v multikultúrnej Európe.

S útokmi proti Dánom na Blízkom Východe a bojkotom dánskeho exportu v rastúcom počte krajín na Blízkom Východe sa táto záležitosť tiež stala obchodnou otázkou a potenciálne tiež otázkou, týkajúcou sa terorizmu.

Pozície:

Komisár EÚ pre obchod Peter Mandelson pripomenul Abdullahovi Zainalovi Alirezovi, ministrovi Saudskej Arábie, že nedávny zisk členstva krajiny vo WTO znamená, že „bojkot dánskych tovarov je bojkotom EÚ“. Ak by vláda Saudskej Arábie podporovala bojkot oficiálne, Mandelson tvrdí, že by túto otázku „veľmi vážne“ sledoval na pôde WTO.

Ursula Plassniková, ministerka zahraničných vecí Rakúska ako krajiny, držiacej predsedníctvo v EÚ, tiež podporila napádaných Dánov deklaráciou solidarity a obraňovala „slobodu slova“.

Javier Solana, Vysoký zástupca pre Spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku, zdôraznil, že „krajiny EÚ majú plný rešpekt pred inými náboženstvami a nikdy by nikoho nezranili. Odsudzujeme všetky aktivity, ktoré by démonizovali ktorékoľvek náboženstvo.“

Christine Lagardová, francúzska ministerka obchodu, hovorila o „úplnej solidarite“ v tejto veci medzi 25 krajinami EÚ.

Kuvajt kresby silne odsúdil: „Toto je jedna z podôb opovrhnutiahodného rasizmu, ktorý spôsobil pohromy pre celú medzinárodné spoločenstvo,“ bol citovaný úradník ministerstva zahraničných vecí vo vyhlásení, ktoré priniesli kuvajtské denníky.

Sulajman al-Hattlan, v Dubaji žijúci saudský autor, situáciu komentoval nasledovne: „Toto bude použité režimami, ktoré nemajú rady západný tlak na reformy, aby mohli povedať, že Západ vedie vojnu proti moslimom a nemá pri srdci svoje najlepšie záujmy,“ povedal al-Hattlan pre Associated Press. „Nanešťastie, emocionálne reakcie a bojkoty poslúžia len stereotypizácii Arabov na Západe. Malo by dôjsť k reakcii intelektuálov a diskusiám na oboch stranách, aby sme videli, aký zmysel má provokácia miliónov moslimov,“ povedal.

Prezident Afganistanu Hamíd Karzaj sa označil po konzultácii s dánskym premiérom v Kodani ako „veľmi spokojný ako moslim“.

Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, ktorého fotografia bola včera pálená protestujúcimi v Gaze, dlho zastával nekompromisnú pozíciu, týkajúcu sa plnej nezávislosti tlače. 30. januára však zjemnil svoj prístup, čeliac hrozbám dánskym občanom a bojkotu dánskeho exportu: „Ja osobne mám taký rešpekt pre náboženskú vieru ľudí, že by som nikdy nezobrazil Mohameda, Ježiša alebo nejakú inú náboženskú postavu spôsobom, ktorý by mohol uraziť iných ľudí,“ povedal Rasmussen.

Jyllandsposten tiež zacítil, že prišiel čas na diplomaciu: Kresby „neboli porušením dánskeho práva, ale nesporne urazili mnohých moslimov, za čo by sme sa radi ospravedlnili. Možno kvôli kultúrne podmieneným nedorozumeniam bola iniciatíva zverejniť 12 kresieb interpretovaná ako kampaň proti moslimom v Dánsku a zvyšku sveta. Musím kategoricky odmietnuť takúto interpretáciu,“ povedala vo vyhlásení editorka novín Carsten Juste.

Výkonný riaditeľ Peder Tuborgh dánskeho exportéra mliečnych produktov Arla vyzval dánsku vládu, aby konala: „Súrne vyzývam vládu, aby vstúpila do pozitívneho dialógu s mnohými miliónmi moslimov, ktorí sa cítia byť Dánskom urazení. Sloboda vyjadrenia je vnútornou dánskou záležitosťou, ale toto má úplne iný rozmer. Toto je o tom, že Dánsko urazilo milióny moslimov,“ povedal Tuborgh vo vyhlásení.