Komisia podržala Mandelsona v boji so Sarkozym

Predseda Európskej Komisie Jose Barroso vyjadril “plnú dôveru” komisárovi pre obchod Petrovi Mandelsonovi. Dodal, že Mandelson “rokuje v mene všetkých 27 členských štátov a odviedol dobrú prácu v záujme všetkých.”

Podpora šéfa Komisie prichádza po útokoch francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Dlhodobo kritizuje britského komisára Mandelsona za jeho postupy v rámci kola rokovaní o liberalizácii svetového obchodu z DOHA. Tvrdí, že komisár, ktorý vyjednáva v mene celej EÚ-27, je pripravený “obetovať európskych poľnohospodárov na oltár globálneho liberalizmu.”

Sarkozy nešetrí ani šéfa WTO Pascala Lamyho, ktorý rokovania vedie. V rozhovore pre francúzsku televíziu France 3 vyhlásil, že Lamy aj Mandelson “chcú, aby sme prijali dohodu, v rámci ktorej by Európa znížila poľnohospodársku produkciu o 20% a vývoz o 10%.”

Pre Sarkozyho, ako prezidenta najväčšej poľnohospodárskej veľmoci EÚ, ktorá poberá najväčší podiel priamych platieb pre svojich farmárov, je takáto dohoda neakceptovateľná: “To by znamenalo stratu 100 tisíc pracovných miest. To nepripustím!”

Hovorca komisára Mandelsona vyhlásil, že Sarkozy “zakladá svoje tvrdenia na mylných predpokladoch.” Percentá, ktoré uvádza, by boli pravdivé, ak by EÚ ustúpila všetkým požiadavkám rozvojových krajín v rámci rokovaní z DOHA. “To sa nikdy nestane,” dodáva hovorca.

Čo sa už stalo, je “podkopanie pozície európskeho komisára a oslabenie vyjednávacej pozície EÚ,” vyhlásil Mandelson. Spôsobiť to mali ostré vyjadrenia francúzskeho prezidenta. Komisára pre obchod nedávno obvinil aj v súvislosti s negatívnym výsledkom írskeho referenda o Lisabonskej zmluve – podľa Sarkozyho Írov popudili aj Mandelsonove liberálne vyjednávacie pozície.

Komisár v rámci rokovaní z DOHA zdôrazňuje potrebu reciprocity a kompromisu, ktorý evidentne prekračuje francúzske limity. Vo februári 2006 Mandelson vyhlásil: „Do tohto kola rokovaní sme pripravení prispieť znížením tarifov, a to aj na naše „cilivé produkty” a skresaním našich domácich dotácií, ktoré narúšajú obchod o 70%. … Teraz je rad na našich partneroch, vrátane priemyselne rozvinutých krajín, aby ukázali ako oni prispejú k celkovému zvýšeniu prístupu na trh. To, čo doteraz ponúkli, nestačí.“