Komisia prvýkrát v histórii odmietla rozpočet členskej krajiny Únie

Premiér Giuseppe Conte a minister vnútra Matteo Salvini. [EPA-EFE/ANGELO CARCONI JAPAN OUT EDITORIAL USE ONLY/ NO ARCHIVES]

Európska komisia vydala negatívne stanovisko k návrhu talianskeho rozpočtu. Tvrdí, že pri rozhodovaní nemala na výber. Talianska vláda rozpočtové plány pre budúci rok napriek tomu meniť nemieni.

Európska komisia dnes na svojom zasadaní v Štrasburgu zamietla rozpočet talianskej vlády pre rok 2019. K opatreniu, ktoré jej umožňujú fiškálne pravidlá EÚ z roku 2013, nikdy predtým európska exekutíva nesiahla.

„Nemáme inú možnosť,“ reagoval podpredseda Komisie zodpovedný za euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis.

„Eurozóna je postavená na vzájomnej dôvere podporovanej pravidlami, ktoré sú rovnaké pre všetkých. Je našou prácou a povinnosťou dbať na spoločné záujmy a dodržiavanie záväzkov členských štátov,“ dodal lotyšský zástupca v eurokomisii.

Rím bude mať teraz tri týždne na to, aby rozpočet prepracoval a poslal Bruselu na opätovné posúdenie. Ak vláda Giuseppeho Conteho nepredstaví nový rozpočtový plán, krajine z Apeninského polostrova v krajnom prípade od EÚ hrozia finančné sankcie. Išlo by o ďalší bezprecedentný krok v histórii eurozóny, nakoľko doposiaľ žiadna krajina nečelila postihu za porušenie európskych rozpočtových pravidiel.

Dlh stojí Talianov toľko čo vzdelávanie

Dnešné negatívne stanovisko eurokomisie sa všeobecne očakávalo. Brusel už dávnejšie avizoval, že návrh rozpočtu v tejto podobe zamietne. Koalícia zložená z populistického Hnutia piatich hviezd a krajne pravicovej Ligy si ale slová európskych úradníkov k srdcu nezobrala a do Bruselu poslala pôvodný návrh.

Ten počíta s rozpočtovým schodkom 2,4 percenta HDP, ktorý síce neporušuje trojpercentnú hranicu pre deficit stanovenú v Pakte stability a rastu, podľa Komisie ale krajinu vzďaľuje od požadovaného štrukturálneho deficitu.

Takmer trojnásobná diera vo verejných financiách, akú navrhovala predošlá vláda, podľa Komisie navyše zabrzdí znižovanie obrovského verejného dlhu – okolo 131 percent HDP.

Komisia hodnotí návrhy národných rozpočtov. Taliansky možno odmietne

Taliansko môže byť vôbec prvou krajinou, ktorej Európska komisia vráti návrh rozpočtu na prepracovanie.

„Taliansko má jeden z najväčších verejných dlhov v Európe a talianski daňoví poplatníci na jeho obsluhu dávajú toľko peňazí ako na vzdelávanie,“ priblížil obavy Komisie Dombrovskis.

Rím nehodlá ustúpiť

Podľa talianskeho ministra financií Giovanniho Triu si je talianska vláda vedomá, že „si zvolila rozpočtovú politiku, ktorá nie je v súlade“ s pravidlami EÚ.

Rím však ešte pred oficiálnym verdiktom Komisie odkázala, že aj napriek obvineniam z porušenia Paktu stability a rastu, na štátnom rozpočte nič meniť nebude.

„Vôbec prvýkrát sa stalo, že Európskej komisii sa nepáči taliansky rozpočet. Neprekvapuje ma to. Je to totiž tiež prvý taliansky rozpočet, ktorý bol napísaný v Ríme a nie v Bruseli,” napísal na Twitteri prededa vládneho Hnutia piatich hviezd Di Maio.

Neoblomný postoj Talianov potvrdil krátko po oznámení európskej exekutívy aj minister vnútra Salvini.

„Jedniný orgán, ktorý môže meniť zmeniť rozpočet je taliansky parlament,“ vyhlásil predseda Ligy na návšteve Bukurešti. „Nezoberieme ani jeden cent navyše z vreciek Talianov. My počúvame všetky názory, ale v tomto prípade necúvneme,“ dodal.

Zvýšenie schodku súvisí s predvolebnými sľubmi dvoch koaličných strán. Di Maio si do rozpočtu presadil novú zaručenú dávku 780 eur pre dôchodcov a chudobných nezamestnaných Talianov. Opatrenie by pokladnicu malo stáť 10 miliárd eur. Liga na čele s Matteom Salvinim si zas vydupala várazné zniženie  daní a zavedenie rovnej dane vo výške 15 a 20 percent.

Obidvaja si od svojich opatrení sľubujú naštartovanie hospodárskeho rastu. Ten národná banka Talianska odhaduje na úrovni 1,1 percenta HDP.