Komisia už neodporúča spustiť konanie pre nadmerný deficit voči Rímu

Komisár Európskej únie pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Cieľom rozpočtových pravidiel v Pakte stability a rastu nie je trestanie krajín ale riešenie problémov v ich zárodku, tvrdí eurokomisár Moscovici. V prípade nových záväzkov talianskej vlády sa podľa neho ukázalo, že to funguje.

Európska komisia ustúpila od hrozieb disciplinárneho konania voči Taliansku. Urobila tak po tom, ako Rím prijal opatrenia na zníženie vysokého dlhu a splnil tak podmienky Európskej únie v oblasti fiškálnych pravidiel.

Komisár Európskej únie pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici povedal, že Taliansko zareagovalo na obavy EÚ ohľadne jeho vysokého dlhu, takže podľa Bruselu konanie voči Rímu nie je v súčasnosti potrebné. Dodal, že intenzívny dialóg medzi Európskou komisiou a talianskou vládou v ostatných týždňoch „viedol k tomu, že Rím vyvinul veľké úsilie na splnenie požiadaviek Bruselu“.

Na čo sú pravidlá?

„Cieľom Paktu stability a rastu nie je trestať či vychovávať niekoho; je tu na to, aby zaistil, že vlády budú uskutočňovať zdravé verejné financie a aby rýchlo zabránil problémom, ktoré sa objavia. A teším že, môžem povedať, že to je aj dnešný prípad,“ uviedol Moscovici.

Európska komisia na začiatku júna usúdila, že na základe dlhového kritéria „je opodstatnené“ spustiť voči Taliansku takzvanú procedúru nadmerného deficitu. Tá by v krajom prípade mohla vyústiť až do niekoľkomiliardovej pokuty.

Pravidlá majú svoj dôvod, odkázali Taliansku ministri financií eurozóny

Ministri financií eurozóny od Talianska očakávajú význmané úsporné opatrenia, ktoré pomôžu znnížit obrovské zadlženie krajiny. Ladislav Kamenický hovorí o probléme v komunikácii mezi Rímom a Bruselom. 

Ako ale vyplýva zo stredajšej správy, Komisia na základe uistení už Rade neodporúča odštartovať tento proces. „V tejto fáze tak nie je dôvod na spustenie procedúry nadmerného deficitu voči Taliansku,“ povedal Moscovici.

Zatiaľ však nie je jasné, ako sa k talianskemu prípadu postavia členské štáty. Ministri financií na júnovom stretnutí Euroskupiny kritizovali porušovanie fiškálnych pravidiel zo strany Ríma. „Tie pravidlá (Pakt stability a rastu) nakoniec nie sú len niečo, čo je na papieri, ale majú svoj dôvod,“ upozorňoval nemecký financmajster Olaf Scholz.

Optimistickejšie predpovede

Rím v týchto dňoch oznámil, že vzhľadom na nové ekonomické údaje by rozpočtový deficit v roku 2019 mal byť o vyše 7 miliárd eur nižší, než sa očakávalo v apríli. Vtedy znepokojil Európsku úniu zvýšením tohtoročného rozpočtového deficitu z 2,04 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) až na 2,4 percenta HDP. Teraz tento údaj opäť znížil na 2,04 percenta HDP.

Päť kľúčových odkazov z ekonomických odporúčaní Únie členským štátom

Komisia zverejnila ekonomické odporúčania pre členské štáty. Voči Taliansku chce začať disciplinárne konanie, Belgičania sa mu zatiaľ vyhli. Nemcom Komisia vyčíta málo investícií.

Európska komisia zároveň vyzvala Taliansko, aby aj pri príprave rozpočtu na rok 2020 postupovalo v súlade s Paktom stability a rastu. Návrh rozpočtu na budúci rok musí Taliansko predložiť Európskej komisii do 15. októbra.