Komisia výrazne znížila odhad rastu ekonomiky eurozóny

Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Mscovici a podpredseda Európskej komisie pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Taliansku na rok 2019 Európska komisia predpovedá najpomalší hospodársky rast od roku 2014.

Európska komisia vo štvrtok prudko zhoršila prognózu rastu ekonomiky eurozóny. Dôvodom je spomaľovanie rastu kľúčových ekonomík, najmä nemeckej.

V novembrovej prognóze Komisia predpokladala tohtoročný rast ekonomiky eurozóny na úrovni 1,9 percenta. V najnovšej prognóze však svoj odhad skresala na 1,3 percenta.

Práve nemecká ekonomika, najväčšia v Európe, začína vyvolávať obavy. Príčinou je vývoj v Číne. Spomaľovanie rastu čínskej ekonomiky oslabuje dopyt po autách a práve automobilový sektor je kľúčovým odvetvím nemeckého hospodárstva.

Na vývoj v Číne poukázal aj viceprezident Európskej komisie Valdis Dombrovskis. Ako uviedol, nová prognóza odráža vonkajšie faktory, ako sú napätie v medzinárodnom obchode a spomaľovanie rastu rozvíjajúcich sa ekonomík, najmä Číny. „Navyše, neistotu zvyšuje riziko nekoordinovaného brexitu,“ dodal Dombrovskis.

Nemecká ekonomika by mala podľa novej prognózy Bruselu vzrásť tento rok o 1,1 percenta po 1,5-percentnom raste v roku 2018. V novembri Komisia počítala s tohtoročným rastom o 1,8 percenta.

EÚ v roku 2019: Únia musí zrýchliť diskusie o rozpočte a reforme eurozóny

Želanie Komisie, aby sa Únia na dlhodobom rozpočte pre roky 2021 až 2027 dohodla ešte pred eurovoľbami, sa nenaplní. Reformu eurozóny bude opäť brzdiť brexit, voľby do Európskeho parlamentu a rozpočtové plány Talianska.

Taliansko najhoršia predpoveď za päť rokov

„V niektorých krajinách eurozóny sa opäť vynárajú obavy týkajúce sa štátneho dlhu v portfóliu bánk a v súvislosti s udržateľnosťou dlhu,“ dodal Dombrovskis. Lotyšský eurokomisár tým narážal na Taliansko, s ktorým sa Komisia minulý rok dostala do sporu ohľadom návrhu jeho rozpočtu.

Talianska ekonomika vzrastie podľa Európskej komisie tento rok len o 0,2 percenta. To je výrazné zhoršenie odhadu oproti novembrovej prognóze, v rámci ktorej Komisia uvádzala rast talianskej ekonomiky na úrovni 1,2 percenta. Zároveň by išlo o najpomalší rast za posledných päť rokov.

Podľa talianskeho štatistického úradu talianska ekonomika na konci roku spadla do recesie, keď v dvoch po sebe idúcich kvartáloch vykázala zníženie HDP.

Moscovici: Situácia okolo rozpočtov Francúzska a Talianska je neporovnateľná

Zvýšenie miezd najchudobnejším robotníkom a zníženie daní pre dôchodcov, avizované francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, povedú k nárastu verejných výdavkov o 8 až 10 miliárd eur.

Ak sa prognóza EK pre Taliansko naplní, bude to znamenať obrovské problémy pre taliansku vládu, ktorá každoročne minie obrovský balík financií na obsluhu vysokého verejného dlhu. Ten dosahuje viac než 2,3 bilióna eur.

V prípade Francúzska očakáva EK tento rok rast ekonomiky o 1,3 percenta. V jesennej prognóze stanovila odhad ešte na úrovni 1,6 percenta.

Komisia zároveň zhoršila odhad vývoja ekonomiky eurozóny aj na rok 2020, aj keď toto zhoršenie nebolo také výrazné ako v prípade roka 2019. V novembri počítala s budúcoročným rastom ekonomiky menového bloku na úrovni 1,7 percenta, v najnovšej prognóze počíta s rastom o 1,6 percenta.

Európska exekutíva zredukovala aj odhad rastu ekonomiky širšej Európskej únie (bez Británie, ktorá plánuje EÚ opustiť koncom marca). Zatiaľ čo v novembri očakávala jej rast o 1,9 percenta, teraz počíta s rastom o 1,5 percenta.