Koncern Bayern čelí tlaku tisícok ľudí, ktorí chcú zachrániť včely

Ilustračný obrázok [pixabay]

Petícia, ktorá vyzýva nadnárodnú spoločnosť Bayer, aby stiahla odvolanie proti rozhodnutiu súdu EÚ o zákaze neonikotinoidov, získala za dva dni viac ako 150 tisíc podpisov.

petíciou začala online komunita SumOfUs, globálna advokátska organizácia, ktorá monitoruje veľké korporácie. Chce zatlačiť na poľnohospodársky koncern Bayer, aby stiahol svoje odvolanie voči rozhodnutiu súdu EÚ o zákaze neonikotinoidov.

Všeobecný súd EÚ 17. mája potvrdil zákaz troch insekticídov, kvôli ktorým zomierajú veľké populácie včiel a zamietol argumenty chemických gigantov Bayer a Syngenta.

„Všeobecný súd potvrdzuje platnosť obmedzení zavedených na úrovni EÚ v roku 2013 proti insekticídom klothianidin, thiamethoxam a imidacloprid z dôvodu rizík, ktoré tieto látky predstavujú pre včely,“ uviedol súd.

„Vzhľadom na existenciu nových štúdií (…) Komisia bola plne oprávnená preskúmať, či je vhodné prehodnotiť schválenie príslušných látok,“ píše sa v stanovisku súdu.

Europol zacielil na nezákonné pesticídy. Slovensko stoja 12 miliónov ročne

Policajti a colníci zadržali po celej Európe 360 ton zakázaných a falošných pesticídov. Európske firmy pre ne prichádzajú každý rok o 1,3 miliardy eur.

Odvolanie

Bayer vo svojom vyhlásení z 27. júla uviedol, že sa voči rozhodnutiu súdu odvolá. Podľa spoločnosti by tento verdikt „mohol mať ďalekosiahle dôsledky pre istotu a predvídateľnosť schvaľovania účinných látok v EÚ“.

„Bayer sa odvolaním proti rozsudku usiluje zabezpečiť opätovné zváženie niektorých všeobecných interpretácií zákona o ochrane rastlín stanovených súdom. Tieto interpretácie môžu mať význam aj mimo tento konkrétny prípad a Bayer sa domnieva, že nemajú právny základ,“ uviedla nadnárodná spoločnosť.

Komisia dala zelenú spojeniu gigantov Bayer-Monsanto

Nemecký chemický koncern Bayer dostal súhlas Európskej komisie na odkúpenie americkej agrochemickej spoločnosti Monsanto. Obchod v hodnote 60 miliárd dolárov je terčom silnej kritiky environmentalistov. 

Ukážka firemnej bezohľadnosti

Wiebke Schroeder, manažér kampane spoločnosti SumOfUs, povedal, že konanie Bayeru je „hlboko znepokojujúcou ukážkou firemnej bezohľadnosti“.

„To je dôvod, prečo viac ako 150 tisíc členov SumOfU vyslalo jasnú správu chamtivým predstaviteľom spoločnosti Bayer: Váš nemilosrdný útok na včely a ostatných opeľovačov musí skončiť.“

Schroeder vysvetlil, že včely sú životne dôležité pre našu potravinovú bezpečnosť. Týmto opeľovačom môžeme byť v podstate vďační za každé tretie zahryznutie do jedla, ktoré práve konzumujeme.

Pesticídy ohrozujú včely, potvrdila ďalšia analýza

Pesticídy zo skupiny neonikotínoidov predstavujú riziko pre včely. Potvrdilo to nové hodnotenie Európskeho úradu pre bezpečnosť potraviny (EFSA) z konca februára.

„Populácia včiel a iných opeľovačov klesá katastrofálne rýchlo a pesticídy sú kľúčovým vinníkom. Z tohto dôvodu je zachovanie ich zákazu nesmierne dôležité. Bayer sa domnieva, že môže prevalcovať rozhodnutie Únie tým, že ho spojí s nákladným súdnym procesom. Spotrebitelia mu to ale nedovolia.“

Partner

Projekt FUTURE CAP: Dynamic, Innovative and Sustainable Agriculture in Slovakia