Konfiškovaných nehnuteľností v krajinách PIIGS pribúda

foto: dom v Grécku, zdroj: flickr, palindrome6996

Krajiny v centre európskej ekonomickej búrky – Írsko, Španielsko, Portugalsko a Taliansko – majú najviac nehnuteľností, ktorým hrozí nútený predaj, uvádza sa v prieskume inštitútu Royal Institute of Chartered Surveyors (RICS).

Inými slovami, prieskum RICS zistil, že trhy s nehnuteľnosťami v týchto krajinách zaznamenávajú vysoký počet nesplácaných hypoték ale aj nových nehnuteľností, ktoré nedokážu prilákať kupcov.

Investičné fondy stratili o tieto trhy záujem, pretože ich ekonomiky sa musia radšej venovať záchrane bánk a zvyšujúcim sa vládnymi deficitom.

V Írsku stavebná bublina zapríčinila, že nedokončené a neobývané stoja celé obytné bloky. Táto krajina má taktiež najväčší počet prepadnutí hypoték a predajov majiteľmi, ktorý nie sú schopní splácať svoje hypotéky.

Írsko a Portugalsko podľahli tlaku partnerov v eurozóne a uchýlili sa k záchranný pôžičkám z od EÚ/Medzinárodného menového fondu. Španielsko a Taliansko majú tiež problémy.

Napriek tomu investori tvrdia, že  situácia nie je taká zlá všade, práve naopak, situácia sa zlepšuje hlavne v Nemecku, Poľsku a v Rusku.

Hlavný ekonóm inštitútu RICS, Simon Rubinsohn, komentoval prieskum slovami, že celkovo preukázal na „istú hladinu dôvery v budúcnosť realitného sektoru, aj napriek nestálemu ekonomickému kontextu.“

„Aj napriek tomu je stále nutné mať na mysli, že výsledky naďalej ukazujú prevažne negatívne čísla, hlavne na trhoch kde sú ekonomické problémy najväčšie,“ pokračoval Rubinsohn.

Írsky trh s nehnuteľnosťami sa začal zmierovať s faktom, že ľudom neschopným splácať môžu byť ich dlhy kompletne odpísané. Sprostredkovateľská mimovládna organizácia zvaná Nové začiatky (New Beginnings) pomohla siedmym majiteľom domov zrušiť ich dlhy výmenou za vrátenie majetku veriteľom.

Právnici tejto organizácie írskym médiám povedali, že sa momentálne nachádzajú vo finálnom štádiu dohody odpísania hypotéky v hodnote 780 000 euro v jednom z bohatších predmestí v Dubline.

Podobné mimovládne organizácie sa začínajú objavovať aj v Španielsku, kde podobne ako v Írsku, trh s nehnuteľnosťami počas krízy spadol.

Organizácii La Plataforma de los Afectados por la Hipoteca (PAH) sa úspešne podarilo predísť niekoľkým konfiškáciám majetkov tým, že získala stovky dobrovoľníkov, ktorí vytvorili barikády okolo týchto majetkov.

Majitelia nehnuteľností v týchto krajinách nečelia len zvyšujúcim sa hypotekárnym poplatkom, ale aj veľkým prepadom v zamestnanosti, čo zapríčiňuje neschopnosť splácať dlhy.

Podľa údajov španielskej skupiny spotrebiteľských práv Adicae, zvyšujúca sa nezamestnanosť môže viesť k 300 000 konfiškáciám v rokoch 2011-2012.