Koniec „bankového roamingu“? Komisia chce lacné cezhraničné platby v celej Únii

Ilustračný snímok [pixabay]

Nový návrh Európskej komisie má zaistiť aj viac informácii pre spotrebiteľov pri platbách kreditnou kartou v zahraničí.

Pokiaľ sa občan Českej republiky rozhodne previesť z ľubovoľného moravského mesta na účet pár kilometrov vzdialenej rodiny zo Slovenska 10 eur, česká banka môže od neho vypýtať poplatok za prevod v rovnakej hodnote. Pokiaľ niekto posiela peniaze z Bulharska, banka mu v lepšom prípade naúčtuje 15 eur, v niektorých prípadoch však aj o deväť eur viac.

Európska komisia sa preto rozhodla vyraziť do boja proti astronomickým sumám, ktorá banky účtujú pri cezhraničných prevodoch v eurách z krajín, ktoré nie sú členmi eurozóny.

Rovnaké podmienky v celej EÚ

Podľa dnes platných pravidiel, prijatých v roku 2001, platia spotrebitelia či podniky veľmi nízke poplatky, či už v rámci eurozóny, alebo aj pri platbách za jej hranice. Banky nemôžu účtovať vyššie poplatky za cezhraničné eurotransfery, ako pýtajú za domáce prevody.

Má to však podmienku: spoločnosť alebo spotrebiteľ musí pochádzať z krajiny, v ktorej sa platí eurom. Klienti bánk v ostatných členských krajinách pri prevode peňazí a výbere či platbe v zahraničí, takúto výhodu nemajú.

Stredajším návrhom chce preto Európska komisia zaistiť rovnaké podmienky aj pre občanov a podniky z krajín, ktoré neplatia jednotnu európskou menou.

„Vďaka dnešnému návrhu budú mať občania a podniky z krajín mimo eurozóny pri cezhraničných platbách v eurách rovnaké podmienky ako obyvatelia eurozóny. Všetci Európania budú môcť uskutočňovať cezhraničné transfery v eurách s rovnakými nákladmi ako pri domácich transakciách,“ Podpredseda Komisie zodpovedný za finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov Valdis Dombrovskis.

Pokiaľ by nová legislatíva vstúpila do platnosti, poplatky za cezhraničné prevody klesnú na niekoľko eur alebo dokonca až centov. Podľa Komisie tým dochádza k „významnej zmene“, nakoľko európske banky dnes účtujú poplatky, ktoré v niektorých prípadoch môžu presiahnuť aj prevedenú sumu.

Väčšia transparentnosť

Komisia vo svojom návrhu tiež požaduje viac priehľadnosti do transakčných nákladov  platobnou kartou v zahraničí. Pri výbere peňazí, alebo platbe „kreditkou“ za hranicami si spotrebiteľ obyčajne musí vybrať, či chce výslednú sumu zaplatiť priamo v domácej mene alebo využiť takzvaný dynamický prepočet (DCC – dynamic currency conversion).

Zákazník tak môže tovar alebo službu zaplatiť priamo v mene jeho krajiny. Na termináli však často vidí len výslednú sumu, pričom netuší aké sú celkové náklady jeho transakcie.

Tie bývajú pri platbe s konverziou spravidla vyššie. „Pre európskych spotrebiteľov je lacnejšia platba v domácej mene bez prepočtu, preto by bolo seriózne aby banky upozornili spotrebiteľa na túto skutočnosť,“ uviedla pre EURACTIV.sk hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Komisia v správe pripomína, že praktiky dynamického prepočtu kritizovali vo výskume Európskej spotrebiteľskej organizácie aj samotní spotrebitelia.

„Zistilo sa totiž, že vo väčšine skúmaných prípadov pri ňom spotrebitelia tratia. Nemajú k dispozícii potrebné informácie, ktoré by im umožnili vybrať si najlepšiu možnosť, a tak sú často neférovo navádzaní priamo k drahšej možnosti menového prepočtu,“ píše sa v správe Komisie.

Komisia preto poverí Európsku bankovú autoritu, aby vypracovala nové predpisy, ktoré v budúcnosti uľahčia spotrebiteľom ich rozhodovanie.