Konverzný kurz koruny je 30,126

Zdroj: Národná banka Slovenska

Pozadie:

Proces vstupu Slovenska do Európskej menovej únie odštartovala vláda Mikuláša Dzurindu v júli 2003, keď schválila stratégiu prijatia eura. V septembri 2004 stanovila cieľový dátum vstupu do eurozóny na 1. januára 2009. Vláda Roberta Fica, ktorá vzišla z volieb v júni 2006, sa k stanovenému záväzku prihlásila.

Najťažšie inflačné kritérium splnilo Slovensko auguste 2007. Oficiálne a úplné plnenie maastrichtských kritérií potvrdil v apríli 2008 Eurostat, čím otvoril cestu pre kladné odporúčanie Komisie pre vstup Slovenska do eurozóny. To sa stalo realitou 7. mája 2008.

Najvyšší predstavitelia členských štátov EÚ schválili vstup Slovenska do eurozóny 19. júna 2008.

Otázky:

Stanovenie definitívneho konverzného kurzu koruny voči euru na úrovni 30,126, považuje minister financií Ján Počiatek za “veľký úspech Slovenska aj ľudí.” Vyhlásil to na tlačovej konferencii v Bruseli po skončení rokovania Rady, ktorá definitívne potvrdila vstup Slovenska do eurozóny.

Napriek tomu, že vláda chcela dosiahnuť ešte silnejší kurz, Počiatek je “maximálne spokojný,” pretože výsledok je na hranici “maximálneho zhodnotenia koruny” a “nepoškodí záujmy ľudí.”

Hodnota 30,126 “zohľadňuje posledný vývoj, poskytuje dobré podmienky pre udržanie ekonomického rastu v budúcnosti” a zároveň bude “tlmiť inflačné tlaky” po prijatí eura, vyhlásil na tlačovej konferencii guvernér NBS Ivan Šramko.

Minister financií vyhlásil, že na škandál o údajnom vyzradení novej centrálnej parity tesne pred jej zverejnením koncom mája sa ho počas rokovania Ecofinu nikto nespýtal: “Celé jednanie bolo hladké a formálne. Nikto to tu v Bruseli nerieši. Je to lokálna záležitosť vykonštruovaná opozíciou.”

Škandál však nedávno komentoval komisár pre menové záležitosti Joaquín Almunia. V rozhovore pre Bloomberg vyhlásil, že “niektoré etické a legálne ustanovenia boli porušené.” Dodal, že “vládne orgány a inštitúcie by mali reagovať na nerešpektovanie pravidiel.”

Komisárova hovorkyňa Amelia Torres spresnila, že jeho vyjadrenia boli len čisto komentatívne. Komisia nemá žiadne právomoci vo veci konať a ďalší postup je výhradne v kompetencii slovenských orgánov. Guvernér NBS Ivan Šramko v Bruseli zopakoval, že správa o vyšetrovaní možného úniku informácií bude zverejnená v septembri.

Europoslanec Vladimír Maňka (PES) pre denník Hospodárske noviny povedal, že hoci z etického hľadiska minister návštevou jachty pochybil, nemyslí si, že došlo k úniku informácií, “pretože obchody sa udiali skôr, ako to pán minister vedel”. Podľa Maňku analýza guvernéra NBS pravdepodobne ukáže, “že tu obchodovali aj iné zahraničné obchodné domy”, povedal pre HN.

Guvernér Šramko a minister Počiatek sa rozchádzajú v názore, či Slovensko vstupuje do eurozóny v priaznivom čase. Podľa ministra je “naša pozícia nevýhodná, pretože inflácia zúri všade vo svete” a bude ťažké verejnosti vysvetľovať, že zdražovanie nie je spôsobené eurom.

Ivan Šramko si myslí, že “načasovanie je dobré,” lebo turbulencie na svetových trhoch vždy “rozkývu najmä malé meny.” Euro môže Slovensku poslúžiť ako efektívny stabilizačný prvok.