Korčok: Slovensko z nového fondu EÚ pre hospodársku obnovu získa 10 miliárd eur

Na snímke minister zahranièných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok prichádza na 21. zasadnutie vlády SR 20. mája 2020 v Bratislave. [FOTO TASR/Dano Veselský]

Plán ekonomickej obnovy EÚ, ktorý predstavila Európska komisia, minister zahraničia Ivan Korčok označil za dobrú správu pre Slovensko. Vláda podľa neho ale musí spraviť veľa “domácich úloh”, aby zvládla dostupné peniaze vyčerpať.

Nový dlhodobý rozpočet Európskej únie bude dobrou správou pre Slovensko. Celková alokácia pre Slovensko by mohla byť o osem miliárd eur vyššia. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii počas rokovania vlády minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS).

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zavíta v stredu (27. mája) predstavila revidovaný návrh dlhodobého rozpočtu EÚ a plán hospodárskej obnovy Únie. Europarlament v nadväznosti na krízu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu požadoval zásadné prepracovanie pôvodného návrhu Viacročného finančného rámca (VFR) EÚ na roky 2021 až 2027, ktorého súčasťou by sa mal stať aj fond obnovy.

Korčok uviedol, že Slovensko je na začiatku celého procesu negociácií. „Dohoda bude naozaj ťažká, lebo ide o historicky bezprecedentný krok, s ktorým prichádza Európska komisia. Toto sú obrovské šance, ktoré prichádzajú s týmto balíkom, ale čakajú nás aj obrovské domáce úlohy. Urobíme všetko pre to, aby sme tieto zdroje vedeli efektívne využiť,“ vyhlásil Korčok.

Ministerstvo financií: Program hospodárskej obnovy EÚ by mal kombinovať dotácie a pôžičky

Rezort financií podporuje návrhy na vytvorenie Programu obnovy, ktorý bude financovaný zo spoločného európskeho dlhu. Celková výška programu by ale podľa ministerstva nemala ísť na úkor eurofondov. 

Zároveň vyčíslil, že súčasná takzvaná obálka pre Slovensko je do konca tohto roka v objeme 16 miliárd eur. „Čistá pozícia, teda to, čo príde na Slovensko odrátajúc naše príspevky, je 10 miliárd eur. Môžem predbežne povedať, že alokácia celkovo pre Slovensko by mala byť až o osem miliárd eur vyššia. Zdroje, ktoré budú alokované pre Slovensko, sú podstatne vyššie, ako sme mali doteraz,“ zhodnotil Korčok.

Veľká časť zdrojov v podobe grantov bude určená na štrukturálne reformy. „Vítame toto rozhodnutie Komisie, lebo táto kríza musí byť aj šancou pre modernizáciu krajiny. Chceme využiť maximálne to, čo ponúka európska zelená dohoda a celý program, ktorý sa týka digitalizácie európskeho hospodárstva, uviedol minister zahraničných vecí SR.

Zároveň skonštatoval, že štáty postupne zo zdravotného hľadiska dostávajú pod kontrolu epidémiu nového koronavírusu. „Táto kríza, pokiaľ ide o ekonomickú oblasť, nekončí. Naopak, vstupujeme do najzložitejšieho obdobia v celej povojnovej histórii v Európe. Je to bezprecedentné obdobie. V druhom kvartáli tohto roka klesne ekonomika o 15 percent a do konca roka by mal byť pokles o sedem percent. Preto riešenie tejto situácie môže byť len spoločné, východiská musíme hľadať s Európou,“ dodal Korčok s tým, že návrh rozpočtu považuje za adekvátnu odpoveď na riešenie súčasnej mimoriadnej situácie.

„Zverejnený návrh rozpočtu je niečo, čo sme doteraz nepoznali. Budú v ňom nielen nové sumy, ktoré sú nepredstaviteľné, ale aj nové nástroje. Fond obnovy bude poznať kombináciu grantov aj pôžičiek. Návrh budeme podrobne študovať,“ dodal Korčok.