Kríza naštartovala trh – čierny

Podľa štúdie rakúskeho akademika Friedricha Schneidera, ktorú zverejnil EUObserver, sa v Európe rozmáha čierny trh. Najväčší boom v tomto sektore čaká Írsko, Veľkú Britániu a Španielsko, najmenší Belgicko, Rakúsko a Nemecko.
Členské štáty, ktoré boli v minulosti súčasťou komunistického bloku nedokázal odhadnúť. Predpokladá, že situácia tam bude rovnaká, alebo ešte horšia ako na „západe“. Stimulom rastu čierneho trhu je a bude podľa autora rast daní, nezamestnanosti či nedôvera voči vládam.

Štrnásť najbohatších krajín EÚ by malo zaznamenať rast tieňového hospodárstva v rozmedzí od 0,3 – 0,9 %, kým reálne hospodárstvo poklesne o 2 %. Zvrat nastáva po takmer 15 rokoch úpadku na čiernom trhu. Hlavnými stimulmi sú stavebné práce platené „na ruku“ bez odvodov či podobne vykonávaný servis automobilov. Schneider do analýzy nepočítal vážne zločiny ako predaj drog či prostitúciu.

„Ak v Belgicku idete von počas víkendu, vidíte viac stavebnej aktivity ako počas týždňa,“ povedal pre EUObserver. Zvyšovanie daní vplyvom krízy nebude podľa neho mať vplyv na predaj drog. Predpokladá však, že krízu budú prežívať prostitútky, pretože „zákazníci“ majú menej peňazí na utrácanie.

„Tieňové hospodárstvo zvýši blahobyt ľudí. Budú vyrábať viac tovarov a budú mať vyššie výnosy. Aktivity na čiernom trhu sa nerobia preto, aby si niekto ukladal peniaze na sporiaci účet, ale aby si napríklad kúpil nový televízor,“ uzavrel Schneider.