Kríza v eurozóne spomaľuje úverový tok

zdroj: flickr, autor: Public Domain Photos

Podľa údajov, ktoré zverejnila ECB objem úverov súkromnému sektoru klesol aj v novembri o 0,8 %, čo je rovnaká miera poklesu ako v októbri. Podľa banky ide o dôsledok pesimistických odhadov vývoja rastu ekonomiky eurozóny a jej členov. Menej úverov šlo podnikom aj domácnostiam.

ECB tiež zverejnila aj údaje o ponuke peňazí, čiže o množstve peňazí v obehu v hospodárstve. Ukazovateľ v novembri stúpol o 3,8 % po 3,9-percentnom raste v októbri. Európska centrálna banka riadi ponuku peňazí stanovovaním úrokovej miery, za ktorú poskytuje pôžičky komerčným bankám. Považuje ju za kľúčový ukazovateľ inflačného tlaku.

V roku 2012 ekonomika 17-členného bloku zápasila s negatívnym rastom a v treťom kvartáli sa prepadla do recesie. Banka odhaduje, že hospodárstvo eurozóny zaznamená pokles aj v roku 2013 a to o 0,3 %. Ešte v septembri 2012 pritom hovorila ešte o budúcoročnom miernom raste na úrovni 0,5 %.

Pre slabé ukazovatele ekonomického vývoja sa o znížení úrokových sadzieb uvažovalo už v decembri, no nakoniec ostali na už aj tak rekordne nízkej úrovni 0,75 %. Najbližšie zasadnutie ECB je naplánované na štvrtok 10. januára.

„Očakávame zníženie refinančnej sadzby o 25 bodov, možno už počas januárového zasadnutia,“ uvádza vo svojom decembrovom mesačnom komentári analytický tím VÚB banky.

Prezident ECB Mario Draghi potvrdil, že v eurozóne prebieha rozsiahla diskusia o sadzbách. Názory sa však rôznia. Viacerí členovia Výkonnej rady ECB nie sú tomuto kroku naklonení.

Jörg Asmussen koncom decembra uviedol, že bude osobitne proti zníženiu depozitnej úrokovej sadzby, ktorá je v súčasnosti na nule. Yves Mersch zasa nevidí logiku diskusie o ďalšom znižovaní už aj tak rekordne nízkej hlavnej úrokovej sadzby. Peter Praet na zvýhodnenie sadzieb nevidí priestor.

(EurActiv/Reuters)