Krízové rozhovory nepomohli: Biely dom oznámi zrušenie colnej výnimky pre Úniu

Americký minister obchodu Wilbur Ross [EPA-EFE/JIM LO SCALZO]

Washington nechce obchodnú vojnu s Európskou úniou. Ale to, či dôjde k eskalácii ich sporu, bude závisieť od Únie, varuje americký minister obchodu Wilbur Ross. Únia už má pripravené odvetné opatrenia.

Vláda USA plánuje splniť svoje hrozby a uvaliť na európsku oceľ a hliník dovozné clá, pričom svoje plány by Washington mal oznámiť vo štvrtok ráno amerického času. Uviedli to dva zdroje oboznámené so situáciou, ktoré tak potvrdili skoršie informácie amerického denníka The Wall Street Journal.

Rozhodnutie by tak malo padnúť o niečo skôr, než sa očakávalo, keďže výnimka z dovozných ciel pre EÚ a niekoľko ďalších krajín platí do konca mája a Washington tak má čas do piatka rána.

Rozhovory bez výsledku

Ani krízové rokovanie komisárky Európskej únie pre obchod Cecilie Malmströmovej s americkým ministrom obchodu Wilburom Rossom nepriniesli v spore prelom. „Teraz je na prezidentovi Spojených štátov, aby rozhodol,“ uviedla hovorkyňa Malmströmovej po stredajšom stretnutí v Paríži. Dodala, že komisárka nechce špekulovať o jeho výsledku.

EÚ aktuálne ponúka Spojeným štátom kompromisný návrh. Ak Washington ponechá Únii trvalú výnimku z ciel na dovoz ocele a hliníka, Brusel dá USA obchodné úľavy.

Únia však už dávnejšie avizovala, že sa nenechá vydierať. Ak Spojené štáty po skončení dočasnej výnimky zavedú clá, EÚ prijme „okamžité“ odvetné opatrenia, ktorých súčasťou sú clá na dovoz tovarov z USA. Eurokomisárka Malmströmová to vyhlásila už začiatkom týždňa na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

Únia má v zálohe odvetné clá až do výšky 25 percent, ktoré by mali vyrovnať stratu 2,8 miliardy eur spôsobenú Trumpovými clami na európsku oceľ a hliník. Vzťahovali by sa na americké produkty, ako sú napríklad Whisky, motorky alebo džínsy.

Americký prezident Donald Trump zaviedol clá na dovoz ocele a hliníka 23. marca, v prvom prípade vo výške 25 %, v druhom 10 %. Na niektoré krajiny, vrátane krajín EÚ, však USA poskytli dočasnú výnimku, najskôr do 1. mája, následne ju predĺžili do 1. júna s cieľom vytvoriť priestor na rokovania.

Podľa vyjadrení z Washingtonu bude predĺžená len v prípade, ak Brusel predloží konkrétne ústupky.

Biely dom nechce obchodný spor

Malmströmová už začiatkom týždňa europoslancom oznámila, že Únia podľa nej nemôže počítať s trvalou výnimkou z ciel na dovoz ocele a hliníka do USA. „Dokonca aj keby sa USA rozhodli, že nezavedú clá, očakávam, že stanovia nejaký druh horných hraníc pre export z EÚ.“

Ako v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro uviedol  americký minister obchodu Wilbur Ross, Washington nechce obchodnú vojnu s európskou dvadsaťosmičkou. Ale to, či dôjde k eskalácii ich sporu, bude podľa Rossa závisieť od Únie.

Trump zrejme nepredĺži Únii výnimku z ciel na oceľ a hliník. Minister Žiga volá po dialógu

Obchodné úľavy, na ktorých sa dohodli európski lídri na minulotýždňovom summite v Sofii, podľa eurokomisárky pre obchod Cecilii Malmströmovej zrejme nebudú Bielemu domu stačiť. 

Konečné rozhodnutie o osude dočasnej „európskej“ výnimky z ciel na dovoz ocele a hliníka do USA, ktorá vyprší 1. júna, oznámi americká administratíva vo štvrtok po zatvorení amerických trhov

„Nechceme obchodnú vojnu,“ tvrdil Ross. „Je na EÚ, aby rozhodla, či chce prijať odvetné opatrenia. Ďalšia otázka tak bude, ako na to zareaguje americký prezident Donald Trump. Ak dôjde k eskalácii, bude to preto, lebo EÚ sa rozhodla pre odvetu,“ dodal.

EÚ musí pripraviť inteligentnú odpoveď

Podľa nemeckého ministra financií Olafa Scholza sa neobjavili žiadne náznaky, že obchodný spor medzi oboma stranami sa upokojí a nebude eskalovať. Dodal, že reakcia EÚ na akékoľvek tarify v USA musí byť silná. Na otázku, či v spore došlo k známkam „deeskalácie“, Scholz odpovedal: „Nie, neexistujú žiadne takéto známky.“

Dodal, že členské štáty EÚ sú pripravené zdôrazniť svoju jednotu a suverenitu rozhodnými činmi: „Naša odpoveď musí byť jasná, silná a inteligentná“.