Kultúrne centrá v Košiciach ročne navštívi 480-tisíc ľudí

Fotografia zo záverečného ceremoniálu EHMK. Na snímke osvetlenie areálu Pod mostom, ktorý sa nachádza na Moskovskej triede na Sídlisku KVP v Košiciach 13. decembra 2013. Osvetlenie realizovali študenti Fakulty umení TU Košice. [FOTO TASR - Milan Kapusta]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Hlasy z regiónov: Kohézna politika Európskej únie v praxi

Titul Európske hlavné mesto kultúry, spolufinancovaný z eurofondov, priniesol Košiciam nebývalý kultúrny rozvoj, omladil nefungujúce objekty, pritiahol do nich život.

Písal sa rok 2013, keď sa druhé najväčšie slovenské mesto zapísalo na kultúrnu i turistickú mapu Európy.

V tomto čase sa Košice honosili titulom Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK).

To metropole východu zaistilo reklamu v ostatných európskych krajinách, prinieslo do jej ulíc množstvo podujatí a zabezpečilo financie na rozsiahle rekonštrukcie, aké mesto roky nezažilo.

Roky chátrajúce objekty dostali nový šat a do dnešných dní plnia svoju funkciu kultúrnych stánkov.

Vlajkové lode

Projekt EHMK bol financovaný asi 70 miliónmi eur z eurofondov a štátneho rozpočtu, väčšina šla na 20 rekonštrukcií nevyužívaných stavieb. Mesto Košice stál projekt asi 15 miliónov eur.

Vlajkové lode celého projektu Kasárne/Kulturpark a Kunsthalle sa zmenili na nepoznanie.

Výraznej zmeny sa dočkali i ďalšie investičné projekty – mestské parky (Mestský park, Moyzesova, Komenského),  SPOTs (zrenovované výmenníky na sídliskách), Amfiteáter, Košický hrad a Ulička remesiel.

Svoje objekty rekonštruoval aj Košický samosprávny kraj v hodnote vyše 12 miliónov eur. Výraznou obnovou tak prešli takzvané Ostrovy kultúry – Východoslovenské múzeum, Východoslovenská galéria, Bábkové divadlo, Barkóczyho palác, Verejná knižnica Jána Bocatia na Hviezdoslavovej ulici, Divadlo Thália a areál Katovej bašty.

Každý vek, rôzne umenie

Európske peniaze vdýchli týmto miestam nový život a doteraz ich radi vyhľadávajú nielen Košičania, ale i návštevníci mesta.

Investičné projekty sa stali priestormi doslova nabitými kultúrnymi a spoločenskými akciami ako Art Film Fest, Biela noc, Košice Fashion Week, Polievkový festival a ďalšie divadelné, filmové, hudobné, tanečné či multižánrové akcie.

Šarišský hrad vstáva z rozvalín, pomáhajú nezamestnaní

Na prácach na stredovekom hrade sa od začatia projektu do tohto roku vystriedalo celkom 285 pracovníkov evidovaných na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pri prehliadke súčasných akcií si z pestrej ponuky dokážu vybrať najmenší (Fashion KidLab), seniori (Tančiareň pre seniorov), ako aj milovníci folkóru (Folklórny park), vyznávači horúcich balkánskych rytmov (Balkan Bashavel) i ekologicky zmýšľajúci ľudia (Ekotopfilm – Envirofilm).

Vyše 3500 podujatí

Moderné kultúrne centrá zastrešuje príspevková organizácia K13 – Košické kultúrne centrá. Jej riaditeľ Ján Kováč potvrdzuje, že záujem verejnosti je obrovský.

„Investičné projekty EHMK 2013 v správe K13 sa podarilo sprístupniť programom a podujatiami ročne viac ako 480 – tisíc Košičanom a návštevníkom Košíc. Košičania tu našli priestor na realizáciu svojich aktivít od workshopov až po niekoľkotýždňové festivaly, skutočne každého žánru.“

Pokračuje, že počet podujatí v týchto priestoroch postupne narastal a dnes je to viac ako 3500 podujatí ročne.

Mesto filmov

Aj vďaka rozvinutej kultúrnej a technologickej infraštruktúre (inštitúcie totiž boli vybavené najmodernejšou technikou pozn. red.) sa Košice stali druhými Karlovými Varmi alebo malým slovenským Cannes, keďže hostia najprestížnejší slovenský festival Art Film Fest.

Ten sa do metropoly východu presťahoval z Trenčianskych Teplíc v roku 2017.

Košice neboli náhradné riešenie, ale vylepšenie, povedal v premiérový rok konania festivalu v Košiciach jeho umelecký riaditeľ Peter Nágel.

Z otvorenia 26. ročníka festivalu Art Film Fest v Košiciach. FOTO TASR – František Iván

„Bolo to odvážne riešenie, ale my sme si museli byť istí, že to miesto nebude náhrada, ale že umožní väčší a prirodzenejší rozvoj festivalu. Priznávam, že spočiatku som bol tiež prekvapený, pretože v Košiciach som dlho nebol. Ale keď som sem prišiel, tak som veľmi jasne uznal, že ten výber bol veľmi dobrý. A viacero ľudí mi nezávisle povedalo, že to bol veľmi dobrý nápad, lebo také možnosti, aké majú Košice, momentálne nemá žiadne iné slovenské mesto,“ vyjadril sa v roku 2017.

Projekty EHMK stále hostia aj mimoriadne obľúbené multižánrové podujatie Biela noc, ktorej rodnou kolískou sa na slovenskom území stali práve Košice.  Po ich vzore sa  o pár rokov neskôr nočný festival presunul aj do Bratislavy.

Mesto módy

Atraktívne priestory Kunsthalle či Kulturparku sa stali ťahákom aj pre organizátorov dnes už tradičného módneho podujatia Košice Fashion Week.

Organizátori tohto populárneho módneho týždňa pred štyrmi rokmi potvrdili, že ich vynovené kultúrne stánky presvedčili, aby sa Košice stali dejiskom prestížnych módnych dní.

Zrod Bielej noci

Projekty EHMK stále hostia aj mimoriadne obľúbené multižánrové podujatie Biela noc, ktorej rodnou kolískou sa na slovenskom území stali práve Košice.  Po ich vzore sa  o pár rokov neskôr nočný festival presunul aj do Bratislavy.

Investícia do mestských parkov zase umožnila ľuďom opäť naplno využívať verejné priestranstvá. Pribudli v nich ihriská, chodníky, verejné osvetlenie, kamery, lavičky, koše, zrekonštruované aj postavené boli fontány.

Pamätník ľudovej architektúry, ktorý tvoria tri originálne zrubové stodoly, umiestňujú na streche 13-poschodového paneláku na košickom sídlisku Dargovských hrdinov. Autorom netradičného diela, ľudovo nazývaného “tri drevenice na paneláku” je výtvarník Tomáš Džadoň. FOTO TASR – František Iván

Košice sa vďaka titulu nevyhli aj umelecky kontroverzným témam. Košičania si takto pamätajú napríklad na tri drevenice postavené na streche paneláku na sídlisku Dargovských hrdinov alebo tancujúci bager pri amfiteátri.

O Košiciach ako o európskom hlavnom meste kultúry informovali rôzne prestížne zahraničné médiá ako BBC, CNN, Le Monde, Guardian aj Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8