Kvantitatívne uvoľňovanie nemá pomôcť len zadĺženým krajinám

Zdroj: TASR/AP

„Nie, pracujeme pre eurozónu ako celok,“ odmietol špekulácie, podľa ktorých eurozóna robí tieto kroky v prospech krajín zasiahnutých krízou Peter Praet, člen Výkonnej rady ECB v minulotýždňovom rozhovore pre Süddeutsche Zeitung. Praet tvrdí, že eurobanka sa snažila dosiahnuť svoje ciele aj prostredníctvom nízkych základných úrokových sadzieb, nákupom krytých dlhopisov a prostredníctvom výhodných úverov bankám.

„Všetko pomohlo, ale nie v požadovanej miere,“ pripustil. ECB preto začína s výkupom vládnych dlhopisov. „Musíme využiť všetky nástroje monetárnej politiky, aby sme zaistili v eurozóne cenovú stabilitu,“dodal.

Ľudia podľa Praeta vítajú napríklad pokles cien ropy, no zároveň  upozornil, že monetárna politika sa nezameriava na individuálne ceny, ale na celkovú cenovú hladinu. Zdôraznil, že ceny v eurozóne klesli v januári v priemere o 0,6 %. Ceny v Nemecku klesli medziročne v januári o 0,5 %.

Aj keď v takomto vývoji nemecká centrálna banka problém nevidí, Praet upozornil, že ECB musí zasiahnuť aj keď inflácia padne blízko k nule. „Cenová stabilita je ohrozovaná zdola aj zhora,“ povedal. „Ak by sa inflácia dostala v eurozóne na 4 %, každý by očakával, že ECB s tým niečo urobí,“ dodal.

Prevencia

Praet síce tvrdí, že defláciu neočakávajú, ale „sú tu riziká, ktoré je potrebné riešiť“. „Prevencia je lepšia ako liečba. To je dôvod, prečo sme museli zasiahnuť predtým, než došlo k nejakej škode, pretože medzi spotrebiteľmi a podnikmi klesá očakávanie inflácie a to je nebezpečné,“ povedal v rozhovore.  

Praet tiež odmietol kritiku, že ECB sa nesnaží dostať vlády krajín eurozóny pod väčší tlak. Podľa neho to nie je jej úlohou. „Ak by sme mali uzatvárať s vládami dohody na princípe ak spravíte toto, ECB spraví toto, stratili by sme ako centrálna banka svoju nezávislosť a prísť by sme mohli aj o dôveryhodnosť,“ tvrdí člen Výkonnej rady ECB. 

Podľa ďalšieho člena Výkonnej rady ECB Benoîta Cœurého prišlo spustenie programu kvantitatívneho uvoľňovania v správnom čase. „Existujú náznaky návratu ekonomického rastu, klesla cena ropy, rovnako aj kurz eura. Menová politika je teraz dostatočne expanzívna,“ povedal Cœuré v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera.

„V roku 2015 by sme mohli zaznamenať výrazný rast. Naše prieskumy tiež ukazujú, že banky znižujú úrokové sadzby viac ako v minulosti,“ dodal Cœuré.

Zároveň odmietol kritiku, že spustením projektu kvantitatívneho uvoľňovania zmenila ECB svoju politiku, ktorá viac nie je v súlade s pravidlami Bundesbanky. „Nemci by mali uznať, že to nie je otázka rozdielnej menovej paradigmy. Musíme vykonávať náš primárny mandát, čo je udržiavanie cenovej stability v strednodobom horizonte,“ povedal Cœuré. „To je stratégia, ktorú sme zdedili od Bundesbanky. Len nástroje sú nové,“ dodal.