Lagarde: Európska centrálna banka neplánuje priamy nákup dlhopisov od vlád eurozóny

Prezidentka ECB Christine Lagarde. [EPA-EFE/Armando Babani]

Priamy nákup dlhopisov by podľa šéfky ECB Christiny Lagarde podkopalo zdravé rozpočtové politiky členských štátov a je v rozpore so Zmluvami EÚ. Banka bude cenné papiere naďalej kupovať na sekundárnom trhu.

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová načrtla, pokiaľ až môže ECB ísť pri pomoci krajinám eurozóny. Priame požičiavanie vládam je podľa nej protizákonné a dávanie hotovosti priamo občanom zložité.

ECB by mala tento rok nakúpiť predovšetkým vládne dlhopisy v celkovej hodnote 1,1 bilióna eur, aby udržala nízke úročenie pôžičiek pre vlády, firmy a domácnosti, ktoré zápasia s následkami pandémie nového koronavírusu. ECB prisľúbila, že v prípade potreby prijme ďalšie monetárne stimuly.

Britská centrálna banka (BoE) už priamo požičiava britskej vláde a investori začali špekulovať o tom, či ju budú nasledovať aj ďalšie centrálne banky, keďže svetová ekonomika sa musí vyrovnať s najhoršou recesiou za takmer storočie.

Európska centrálna banka môže tlačiť viac peňazí, zrušila limity na nákup dlhopisov

Európska centrálna banka oznámila, že , že nebude uplatňovať vlastné limity pri programe nákupu dlhopisov v hodnote 750 miliárd eur. Tým si teoreticky pripravila cestu k neobmedzenému tlačeniu peňazí na boj s koronavírusom.

Lagarde však odmieta priamy nákup dlhu krajín eurozóny a takisto schladila nádeje na „peniaze z helikoptéry“ zhadzované občanom.

Zmluvy EÚ jasne hovoria, že „nákupy vládneho dlhu na primárnom trhu, to znamená priame financovanie vlád, by podkopali cieľ“, ktorým je podpora disciplinovaných rozpočtových politík, uviedla Lagardová v liste jednému poslancovi Európskeho parlamentu (EP), zverejnenom v stredu. To signalizuje, že ECB bude pokračovať v nákupoch dlhopisov len na sekundárnom trhu.

Lagarde napísala inému poslancovi EP, že o poskytnutí takzvaných „helikoptérových peňazí“ sa v rámci ECB nikdy nediskutovalo a že návrhy, o ktorých sa verejne hovorí, sú nekonkrétne. Dodala, že tieto návrhy neriešia nevyhnutné účtovné ani právne problémy či komplikované spôsoby fungovania ani nepredkladajú analýzu nákladov a úžitku ich ekonomického a monetárneho vplyvu.