Lagardová odmietla strety záujmov medzi EÚ a USA

Lagardová sa vo štvrtok (18. júna) počas svojej ďakovnej reči po prevzaní ceny od Americkej obchodnej komory (AmCham) pokúsila upokojiť podnikateľské kruhy, ktoré sa obávajú francúzskeho „dirigentského“ prístupu k hospodárstvu. Jej prejav bol dychtivo očakávaný, po tom, čo sa začali šíriť klebety, že francúzsky prezident Nicolas Sarkozy ju chce presadiť ako potenciálnu kandidátku na post komisára pre konkurenciu.

Tento výber však za šťastný nepovažuje Nemecko, ktoré predpokladá, že by takto došlo k zmierneniu politiky v otázkach hospodárskej súťaže. V Paríži sa však spomínajú aj ďalšie mená – súčasného ministra poľnohospodárstva Michela Barniera či dokonca aj premiéra Françoisa Fillona, ktorý by mohol byť potenciálnym predsedom Európskej komisie.

Predstavitelia AmCham ju označili za „priateľku Ameriky“ a upozornili, že je prvou ženou na poste ministra financií spomedzi krajín skupiny G8. Prítomní očakávali, že sa vo svojom príhovore bude zaoberať princípmi európskeho trhu alebo hospodárskou súťažou. Miesto toho sa zamerala na dva predsudky – že EÚ a USA majú medzi sebou konflikty a že svetový vplyv Spojených štátov amerických slabne.

Podľa nej sú medzi Európou a Spojenými štátmi silné putá, no zmeny vo Washingtone znamenajú, že treba vytvoriť nové vzťahy. „Sarkozy a Obama chcú zmeniť smer vecí,“ povedala ministerka. Zároveň odporučila vyčkať na septembrový summit G20, kedy bude jasné, či nové iniciatívy EÚ a USA majú požadované výsledky.