Laureát Nobelovej ceny: euro bolo chybou

Zdroj: Adam Baker/ Flickr

Minulý týždeň udelili tzv. Nobelovu cenu za ekonomiku Oliverovi Hartoi a Bengtovi Holmströmovi za teóriu kontraktu.

Podľa Harta je dnes kľúčovým slovom pre EÚ „decentralizácia“ a Brusel zašiel „priďaleko v centralizácii právomocí“. Podľa britského ekonóma, „ak sa EÚ vzdá tohto trendu, môže prežiť a prekvitať, v opačnom prípade zlyhá“.

Profesor Harvardskej univerzity tvrdí, že krajiny EÚ nie sú dostatočne homogénne, aby sme ich mohli považovať za jednu entitu. Snaha o niečo tak je podľa neho chybou.

Podľa Harta by sa mala časť právomocí vrátiť na národnú úroveň. EÚ by si mala podržať právo rozhodovať v „niektorých kľúčových oblastiach“, ako je slobodný obchod a sloboda pohybu pracovnej sily. Ako priznáva, to druhé je „v konečnom dôsledku myšlienka, ktorá sa mi osobne páči, no chápem, že vyvoláva politické obavy“.

Jeho ocenený kolega Holmström pre EFE povedal, že EÚ potrebuje „redefinovať priority obmedziť svoje aktivity a svoje regulačné rameno, aby sa mohla sústrediť na to, čo je možné urobiť so základnými otázkami“.

Podľa fínskeho ekonóma, ktorý učí na MIT (Massachusetts Institute of Technology) by mal Brusel prekopať systém vládnutia a základných pravidiel, aby ich robil „jasnejšími a jednoduchšími“.

Hart povedal, že „euro bola chyba“ – tento názor zastáva už o vytvorenia menovej únie.

Podľa neho by „vôbec nebolo smutné“, ak by sa Európa v budúcnosti jednotnej meny vzdala. Briti konali „veľmi múdro“, že ho neprijali.

Hart, ktorý má aj americké občianstvo, je kritikom novozvoleného prezidenta Trumpa. Vyslovil obavy z niektorých jeho návrhov, napríklad na dereguláciu finančného sektora.