Le Penová: Zrušme euro

Marine Le Pen, Zdroj: Frederic Legrand - COMEO/Shutterstock

Le Penová pre Reuters tiež povedala, že ak bude v máji zvolená za prezidentku, štátny dlh bude denominovaný v novej národnej mene.

Prezidentská kandidátka vystupovala proti euru už v minulosti, nehovorila však konkrétne, čo by ho malo nahradiť.

„ECU existovalo popri národnej mene“, povedala Le Pen. „Národná mena existujúca spolu so spoločnou menou nebude mať žiadne dôsledky pre denný život Francúzov.“

„Menový had je ničím, čo vyzerá rozumne“, dodala. Menový had vznikol v 70. rokoch a mal obmedzovať fluktuácie národných mien ekonomík združených v Európskych spoločenstvách. Bol ranným pokusom o koordináciu menových politík.

ECU zas bolo zúčtovacou jednotkou pre krajiny, ktoré boli v tom čase združené v bloku. Jeho hodnota bola určovaná na základe koša národných mien. Fungovalo dve desaťročia, pred zavedením jednotnej meny.

Popri ECU fungoval európsky Mechanizmus výmenných kurzov (ERM), ktorého cieľom bolo obmedzovať fluktuácie hodnôt národných mien.

Podľa zástupcu Le Penovej, Floriana Philippota, menová spolupráca medzi európskymi krajinami nie je v rozpore s jej názorom, že Francúzsko má získať späť menovú suverenitu.

„Mena postavená podľa modelu ECU nie je menou, ktorú máte v peňaženke, či na bankovom účte, je zúčtovacou menou medzi krajinami“, vyhlásil.

„Môže to byť model, možno prechodný.“

Le Penová vysvetľuje, prečo je euro neúspechom (Zdroj: CNBC)

Ďalší z vysokých predstaviteľov strany Nicolas Bay vyhlásil, že sa Národný fond posúva do druhej fázy: v minulosti kritizoval, ako euro nefunguje, teraz začína vysvetľovať, ako systém napraviť.

Podľa ekonóma Národného frontu Jean-Richard Sulzera, systém, ktorý Národný front presadzuje, by bol postavený na pevných výmenných kurzoch, ktoré by však bolo možné občas „prispôsobiť“. „Výmenné kurzy musia byť fixné, no prispôsobiteľné“, povedal.

„Výmenné kurzy by sa nemenili každé ráno, ako to bolo pred zavedením ECU, pretože by to vytváralo veľkú nestabilitu pre našich exportérov.“

Podľa prieskumov verejnej mienky by sa mala Le Penová dostať do druhého kola volieb. Tam by však mala prehrať proti najpravdepodobnejšiemu súperovi, konzervatívcom Francoisom Fillonom.