Leto v Európe: Fíni a Briti diskutujú o zrušení prázdnin

Ilustračný obrázok [EPA-EFE/Sebastien Nogier]

Ak sa v lete naštartuje ekonomika, nemalo by sa dovolenkovať, myslí si Konfederácia fínskeho priemyslu. Briti zase zvažujú otvorenie škôl cez letné mesiace.  

Fínska centrálna banka odhaduje, že koronavírus tento rok drasticky zníži HDP krajiny. Ak budú obmedzenia trvať dlhšie ako tri mesiace, predpokladaný pokles HDP sa v závislosti od scenára pohybuje od piatich do viac ako desiatich percent.

Posledné signály však dávajú priestor pre opatrný optimizmus. Zdá sa, že opatrenia proti šíreniu vírusu prinášajú výsledky. Ak sa trend udrží, niektorí fínski analytici tvrdia, že ekonomiku bude možné naštartovať v lete, čo by mohlo de facto zrušiť prázdninové obdobie. Fínsko je tradične počas letných mesiacov viac-menej „mimo prevádzky“.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Nordic West Office, sú ukončenie obmedzení a dovolenkové obdobie nezlučiteľné. Nordic West Office je think-tank a poradenská spoločnosť v oblasti globálnych záležitostí, ktorú založil bývalý CEO spoločnosti Nokia Risto E.J. Penttilä.

„Bol by to čas na naštartovanie ekonomiky, nie na dovolenky. Ak sa rozbehne hospodársky rast, mali by sme v zásade pracovať,“ uviedol generálny riaditeľ Penttila v televíznom rozhovore pre stanicu MTV3.

Podobne to vidí aj Konfederácia fínskeho priemyslu. Jej hlavný ekonóm Sami Pakarinen v rovnakej relácii uviedol, že letné prázdniny sa musia prispôsobiť situácii.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie z 17. marca umožňuje vláde upraviť zákony týkajúce sa dovoleniek, najmä v odvetviach, ktoré sa považujú za životne dôležité pre fungovanie krajiny. Či si na seba fínska premiérka Sanna Marin toto politické riziko zoberie, zatiaľ nie je jasné.

Zmena na premiérskej stoličke predsedníckej krajiny v Únii: Fínsko bude mať najmladšiu premiérku na svete

Doterajšia ministerka dopravy Sanna Marin povedie ako líderka Sociálnodemokratickej strany vládnu koalíciu piatich strán. Na čele každej z nich rovnako stojí žena. V krajinách európskej dvadsaťosmičky vedie vládu iba päť žien, z toho dve len dočasne.

V Británii sa hovorí o otvorení škôl počas letných prázdnin

Leto bude možno vyzerať inak aj pre deti v Británii. Podľa vyjadrení britskej komisárky pre deti Anne Longfield pre britský Guardian, by mali školy zvážiť obnovu nejakej formy vyučovania počas letných prázdnin, aby tak deti dohnali učebné osnovy a zabezpečila sa tak starostlivosť o deti rodinám, ktoré sa potrebujú vrátiť do práce.

Longfield tvrdí, že v prípade, ak sa školám umožní otvoriť, mohlo by to byť pre žiakov počas dlhých letných prázdnin veľmi dôležité. „Či už budú otvorené všetky školy alebo nie, bude to zohrávať v nadchádzajúcich mesiacoch skutočne dôležitú úlohu, najmä pre zraniteľné deti.“

Komisárka si myslí, že tento krok by nie len pomohol deťom dobehnúť učivo ale pomohol by aj ich socializácii. Deti majú v súčasnosti málo kontaktov so svojimi rovesníkmi a s učiteľmi.

Tlak na vládu, aby povedala, čo bude so školským rokom a s prázdninami sa stupňuje. Ľudia sa totiž o otvorenie škôl obzvlášť zaujímajú a pýtajú sa, či sa v dôsledku pandémie nezmenia aj školské prázdniny.

Učitelia však považujú letné prázdniny za „nedotknuteľné“. Učiteľské odbory uviedli, že majú „závažné praktické a zmluvné obavy“ z plánov na ich zrušenie. Únia uviedla, že tieto plány znemožňujú oddych pre zamestnancov škôl, ktorí naďalej aj počas pandémie pracujú, predovšetkým pre učiteľov, ktorí poskytujú online výuku a nemali žiadnu prestávku vo vyučovaní.