Lewandowski: Priority Slovenska pre budúce programové obdobie sú správne

ilustračné foto, zdroj europa.eu

Minister financií Peter Kažimír ocenil na dnešnom tlačovom brífingu pri príležitosti návštevy eurokomisára pre finančné plánovanie a rozpočet Janusza Lewandowskeho dobrú spoluprácu s Európskou komisiou pri dodatočnom vyplatení meškajúcich platieb.

Meškania sa týkali troch operačných programov a boli uhradené začiatkom mája. Podľa podpredsedu Komisie Maroša Ševčoviča, boli meškajúce platby dôsledkom nereálne stanoveného európskeho rozpočtu na rok 2011. Aby sa problém opäť neopakoval, je potrebné zrevidovať aj súčasný  rozpočet.

„Európska komisia žije s nerealistickým rozpočtom“, myslí si Kažimír. „V novembri budeme rokovať o dodatku k rozpočtu na tento rok,“ dodáva.

Slovensko podľa slov ministra podporuje návrhy Komisie ohľadom budúceho rozpočtového rámca. „Kľúčové je zabezpečiť prechod od jedného programovacieho obdobia do druhého,“ vyhlásil.

Eurokomisár Lewandowski ocenil, že Slovensko ostáva v čase krízy solidárne s Európou. Rovnako tak by mal byť podľa neho aj budúci európsky rozpočet vyjadrením solidarity.

Slovensko má podľa eurokomisára správne určené priority pre nové programové obdobie. Prioritami by mali byť základná infraštruktúra, potom ľudské zdroje, zamestnanosť a sociálna inklúzia a napokon výskum, vývoj a inovácie s dôrazom na ochranu životného prostredia.

Na margo októbrového stretnutia Priateľov Kohézie v Bratislave vyzval Lewandowski štáty, aby ukázali, že sú tiež „priateľmi lepšieho narábania s prostriedkami EÚ“.  

Podľa Kažimíra je čerpanie eurofondov už „chronickou chorobou“. Ako príčinu chýb, či nízkeho čerpania, vidí v nedostatočných kapacitách vo verejnej správe a vo vysokej fluktuácii pracovníkov, ktorí často odchádzajú do súkromného sektora za lepšími platmi.

V súčasnosti musí Slovensko podľa ministra vynakladať značné množstvo financií na konsolidáciu verejných financií namiesto investícií, ktoré by podporili hospodársky rast. Investičné prostriedky majú preto nahradiť eurofondy.

Eurofondy sú však dôležité aj z hľadiska konsolidačných cieľov, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo. „Ak si máme splniť záväzky z pohľadu deficitu, nesmieme mať v rokoch 2014 a 2015 výpadok v čerpaní,“ povedal.