Liberalizácia pošty na programe EP

Krátka správa

Liberalizácia poštových služieb by sa mala zajtra na zasadnutí Plenárneho zhromaždenia Európskeho parlamentu dostať do svojej poslednej fázy. Posledným chýbajúcim článkom je liberalizácia súčasného monopolného postavenia národných poštových prevádzkovateľov v niektorých členských krajinách EÚ na zásielky s hmotnosťou do 50 gramov. Európsky parlament by mal práve na svojom zajtrajšom zasadnutí schváliť úplnú liberalizáciu od 1. januára 2011, čo je však o dva roky neskôr než pôvodne požadovala Európska komisia.

Predmetom sporu medzi dvoma skupinami štátov, ktorý nakoniec vyvolal spomínaný odklad, bolo financovanie „zabezpečenia všeobecnej služby“, t.j. práva každého občana EÚ na prístup k poštovým službám za rozumnú cenu päťkrát do týždňa kdekoľvek v EÚ. Cieľom tohto ustanovenia je, aby boli všetky, aj „nerentabilné“ regióny, zabezpečené primeranými poštovými službami.

Nedoriešená otázka financovania „zabezpečenia všeobecnej služby“ vyvolala obavu zo strany Belgicka, Grécka, Maďarska, Poľska, Španielska, Talianska a  baltských štátov, ktoré žiadali odklad úplnej liberalizácie tohto sektoru. Za liberalizáciu v roku 2009 naopak vystupovali Nemecko, Švédsko a Veľká Británia, ktorých trh s poštovými službami je dnes už skoro úplne liberalizovaný.

Výbor Európskeho parlamentu pre dopravu prijal nakoniec 18. júna kompromisný návrh v ktorom bol dátum úplnej liberalizácie poštových služieb odložený až na rok 2011, s tým, že krajiny s ťažkosťami si môžu uplatniť výhradu až do roku 2013. Firmy z týchto krajín však nebudú môcť investovať na trhoch v krajinách s úplnou liberalizáciou poštových služieb.

Europoslanci sa budú na Plenárnom zasadnutí ďalej zaoberať:

  • ochranou kritickej infraštruktúry v rámci boja proti terorizmu,
  • povinnosťou zo strany leteckých spoločností uvádzať presné a jasné údaje o cenách leteniek,
  • obmedzeniami v oblasti pridávania prísad, aróm a enzýmov do potravín,
  • systémom „flexikurity“,
  • výmennými kurzami a spotrebnou daňou na alkohol.

V rámci Plenárneho zasadnutia sa uskutoční aj slávnostná inaugurácia nového mena parlamentnej budovy IPE 3 podľa jedného z bývalých predsedov EP Pierra Pflimlina.

Program rokovania Plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v dňoch 9. až 12. júla 2007 môžete nájsť na tejto linke.