Lídri EÚ majú novú stratégiu v obchodnom spore s USA. S „pištoľou pri hlave“ rokovať odmietajú

Spoločná fotka európskych lídrov na summite v Sofii. [EPA-EFE/VASSIL DONEV / POOL]

Brusel by mal Washingtonu ponúknuť obchodné úľavy výmenou za trvalú výnimku z ciel na dovoz ocele a hliníka pre európske firmy.

Napriek tomu, že hlavnými bodmi na programe summitu EÚ v Sofii pôvodne mala byť digitálna agenda a vzťahy so Západným Balkánom, stredobodom pozornosti európskych lídrov sa makoniec stal americký prezident Donald Trump.

Dôvodom je rozhodnutie jeho administratívy o odstúpení od jadrovej dohody s Iránom ale aj marcové zavedenie ciel na dovoz ocele a hliníka do USA.

Obchodné úľavy pre Spojené štáty

Počas bulharského summitu sa lídri štátov a vlád krajín Európskej únie dohodli na novej stratégii v obchodnom spore s USA. Brusel by mal Washingtonu ponúknuť obchodné úľavy výmenou za trvalú výnimku z ciel na dovoz ocele a hliníka pre európske firmy, uviedli diplomati v noci na štvrtok po rokovaniach najvyšších predstaviteľov v Sofii.

Konkrétne má ísť napríklad o dovoz skvapalneného plynu do Európy z USA, uľahčenie prístupu na trh EÚ pre americké automobilky alebo liberalizáciu trhov verejného obstarávania. Brusel okrem toho ponúka rokovania o potenciálnej reforme pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktoré sú považované za zastarané.

Lídri EÚ reagovali novou stratégiou na fakt, že ešte stále neexistuje riešenie v spore týkajúcom sa nových ciel na dovoz ocele a hliníka do USA. Americký prezident Donald Trump naposledy uviedol, že zatiaľ nedá európskym firmám trvalú výnimku z týchto ciel. Výnimka pôvodne platila do 1. mája a bola predĺžená do 1. júna. Čo sa stane potom, zatiaľ nie je jasné.

USA požadujú za trvalú výnimku obchodné úľavy pre americké firmy. EÚ sa však nechce nechať vydierať. Najprv je potrebné vyriešiť spor týkajúci sa ciel, až potom je možné rokovať o ďalších témach, zopakovali lídri únie v Sofii.

Cieľom ponuky je, aby sa zabránilo obchodnej vojne. Predstavitelia EÚ však dali jasne najavo, že Brusel nie je ochotný rokovať s „pištoľou pri hlave“.

Ekonóm Baláž: Hrozbou pre slovenskú ekonomiku nie sú clá na oceľ, ale na autá

Európska komisia nevidí v spore okolo ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov priestor pre rozsiahle európske ústupky.

Podľa predsedu Európskej rady Donalda Tuska by európski lídri mali ťahať za jeden povraz.

„Navrhnem, aby sme neustupovali a trvali na svojom,“, vyhlásil Tusk, čím narážal na fakt, že niektoré členské štáty sú ochotné pristúpiť na čiastočné colné kvóty, kým ostatné zastávajú neústupnú politiku voči americkým opatreniam.

Trump pohŕda slabosťou

K jednote európskeho bloku v obchodných nezhodách s americkou administratívou vyzýva aj európsky komisár pre rozpočet Günther Oettinger.

Muži ako americký prezident Donald Trump majú radi stratégiu „rozdeľuj a panuj“, povedal Oettinger v nemeckom rozhlase v čase bulharského summitu. Ak by sa mu podarilo rozdeliť úniu, „veľmi by nás to oslabilo a prehrali by sme“.

Ak však EÚ vystupuje jednotne, má obrovskú ekonomickú autoritu. Trump podľa neho pohŕda slabosťou. Kto hrozí sankciami a clami, musí vedieť, že sa môže poškodiť aj sám, uviedol Oettinger s ohľadom na priemysel USA.

Ak Trump prestane hroziť clami na oceľ a hliník a ak bude možné rokovať bez vydierania a slobodne, Oettinger si vie predstaviť o niečo obmedzenejšiu a menšiu dohodu o voľnom obchode, než sa pôvodne plánovala, ktorá by zahŕňala zmenu, zníženie a harmonizáciu ciel.

Spojené štáty predĺžili Únii výnimku na dovoz ocele a hliníka. Komisia ale žiada trvalé oslobodenie

Americký prezident Donald Trump predĺžil Európskej únii, Kanade a Mexiku výnimku na clá na dovoz ocele a hliníka o 30 dní. Biely dom to oznámil len štyri hodiny pred vypršaním dočasnej výnimky. Podľa Bruselu to však predlžuje neistotu na trhu.