Muži eura hovoria o jeho prežití alebo dezintegrácii

Zdroj: TASR/AP/Miguel A. Lopes/Pool

Napriek všetkým prijatým opatreniam od prepuknutia dlhovej krízy pred dva a pol rokom sme stále v „kalných vodách“, vyhlásil podpredseda Európskej komisie zodpovedný za menové záležitosti Olli Rehn. Podľa neho sa Únii zatiaľ podarilo krízu „zadržať, no nie ju skrotiť.“

Na každoročnom Bruselskom ekonomickom fóre Rehn varoval: „Potrebujeme skutočnú kultúru stability v eurozóne a jej členských štátoch, potrebujeme posilniť schopnosť zadržať fiškálnu nákazu a znížiť náklady na dlh pre členov eurozóny. To je minimum, ak chceme zabrániť dezintegrácii eurozóny.“

Na otázku, či sa to dá považovať za podporu spoločnému zdieľaniu dlhu (eurobodnom) jeho hovorca odpovedal neurčito, vraj je potrebné jeho vyjadrenie chápať v kontexte.

Šéf talianskej úradníckej vlády Mario Monti na rovnakom  fóre varoval, že verejné mienka v Taliansku ale aj periférnych krajinách sa môže otočiť proti reformám, keďže verejnosť nevidí žiadnu reakciu trhov na ich tvrdé konsolidačné kroky.

Úroky na talianskych dlhopisoch ostávajú vysoké napriek tmu, že Montiho snaha  a reformy, ktoré robí sú hodnotené pozitívne v európskych inštitúciách aj medzi partermi v eurozóne. Toto nedocenenie zo strany trhov môže veľmi ľahko viesť k sociálnemu odporu, varoval taliansky premiér. Európa by sa preto mala viac snažiť zmierniť nákazu, napríklad prostredníctvom spoločných bankových záruk.

„Sme evidentne vo veľmi ťažkej situácii, ak máte krajinu, ktoré vykazuje masívne a koncentrované úsilie a štrukturálne reformy, ktoré sú politicky aj sociálne nákladné a ktorá sa napriek tomu cíti ohrozená nákazou“, povedal Monti.

Predseda Európskej centrálnej banky Mario Draghi vyzvala európskych lídrov, aby ujasnili ich víziu pre jednotnú menu, inak riskujú katastrofu. Jedným dychom upozorňuje, že Európsky parlament a Európska centrálna banka nie sú schopní sami vyplniť politické vákuum.

„Nájazdom na nesolventné banky sa vyhneme a peniaze klientov ochránime ak vznikne Európsky fond ochrany vkladov“, povedal Draghi. Žiada tiež celoeurópsky bankový dohľad.

„Finančná kríza zvýraznila potrebu odolávať rizikám, vyzývam národné vlády aby si to uvedomili pretože je lepšie urobiť viac na začiatku ako málo na konci, pričom pripomenul neschopnosť národných regulátorov odhadnúť potreby padnutých bánk Dexia (francúzsko-belgická banka) a Bankia (Španielsko).

Generálny guvernér talianskej národnej banky Ignazio Visco tvrdí, že politická nečinnosť a zlé ekonomické rozhodnutia ohrozujú celý európsky projekt a len nastúpenie jasnej cesty politickej únie môže euro zachrániť.

„Medzi investormi rastú obavy, o súdržnosti krajín pri formovaní európskeho hospodárskeho riadenia a ich schopnosti zabezpečiť prežitie eura“, povedal Visco.