Lídri podpísali fiškálnu zmluvu

Vzhľadom na to, že ministri financií stihli predbežne schváliť druhý balík pomoc Grécku ešte minulý týždeň a Európska centrálna banka trhy upokojovala lacnými peniazmi, lídri využili chvíľu pokoja a zamerali sa na štrukturálne reformy, spôsoby riešenia nezamestnanosti a podporu konkurencieschopnosti Európy.

„Po dlhom čase to bola veľmi vecná a konštruktívna diskusia bez stresu, že finančné trhy hovoria, finančné trhy sú nervózne, a nestačí a znovu treba niečo urobiť. Bola to prvýkrát diskusia o tom, čo dokážeme v 21. storočí urobiť viac ako dokázal Bill Gates,“ zhodnotila premiérka Iveta Radičová včera (1. marca) počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala mimoriadne v priestoroch slovenskej národnej miestnosti v Rade EÚ, kde novinári za normálnych okolností nemajú prístup.

„Určite to nie sú automobilky, určite to nie je oceľový priemysel, určite to nie je strojárenstvo, lebo tam nás iné krajiny už dávno predbehli, o textilnom ani nehovoriac, preto sa treba zamyslieť, čo Európa dokáže ponúknuť ako to, v čom  ju už nikto nedobehne,“ dodala. 

Lídri dnes (2. marca) podpísali fiškálnu zmluvu, ktorá má posilniť fiškálnu disciplínu v eurozóne. Nepridali sa k nej Briti a Česi.

"Myslím si, že súčasná vláda Českej republiky má zodpovedný postoj k svojmu rozpočtu a riešeniu dlhov. A že objektívne a vecne nemá ani najmenší problém podpísať túto zmluvu," uviedla Radičová. Premiérka upozornila, že Česká republika sa už dvakrát vo svojej histórii bez zmluvy pridala na stranu Veľkej Británie, pričom Briti iba získali a Česi "dostali po nose".

"Opäť sa Česká republika pridala bez zmluvy ku Veľkej Británii a opäť dostane po nose," uviedla Radičová v reakcii na to, že sa krajiny k dohode nepridali.

Avšak bez podpory hospodárskeho rastu aj ostatným ekonomikám hrozí, že upadnú do podobnej špirály recesie ako Grécko.

Jedným z takých príkladov je Španielsko. Deficit krajiny za minulý rok dosiahol 8,5 %, hoci dohodnutý cieľ bol 6 %. To znamená, že ak bude chcieť dosiahnuť svoj tohtoročný 4,4-percentný cieľ, bude musieť schodok okresať o 4 %. Ekonomika by pritom mala klesnúť o 1 %:

Vláda premiéra Mariana Rajoya preto chce prehodnotiť stanovený plán. Komisia však stojí pred dilemou, vzhľadom na to, že len pred pár mesiacmi začal platiť sprísnený režim za nedodržiavanie pravidiel. Proti zmierňovaniu vystúpilo najmä Fínsko.

Maďarsko zvyšok V4 pred sankciami brániť nebude

Pred včerajším zasadnutím Európskej rady sa stretli lídri skupiny V4. Hovorili o zmluve o fiškálnej disciplíne, klimatických zmenách a hroziacim sankciám voči Maďarsku. Ako po prvom dni rokovaní uviedla Radičová z V4 nevzišla deklarácia, aby voči Maďarsku neboli vyvodené avizované sankcie.

Iniciatíva prišla podľa slov premiérky zo strany Českej republiky. Slovensko vystúpilo proti, premiér Viktor Orbán sa priklonil k slovenskej predsedníčke vlády, že by to v súčasnosti nebolo šťastné riešenie, čo podporil aj poľský premiér.

„Žiadne úľavy, ani ústupky, ani keď ide o suseda,“ zdôraznila Radičová.

Druhá pôžička Grécku

Slovenská premiérka tiež informovala, že vzhľadom na budúcotýždňové voľby nepodpíše deklaráciu o urýchlení naplnenia kapitálovej základne trvalého eurovalu. Podľa nej by to malo byť rozhodnutie novej vlády.

Dotkla sa aj témy druhého programu pomoci Grécku. Zopakovala, že prvá pomoc Grécku nepomohla a druhá tiež nepomôže. „Veď to nie sú peniaze pre Grécko. Okrem 4 % všetky peniaze idú na sanáciu bánk, v ktorých má Grécko dlhy. Je to len a len stabilizácia bankového sektora v konkrétnych krajinách,“ zhodnotila.