Lídri sa dnes pokúsia rozlúsknuť problém CETA

Predseda Rady Donald Tusk

Po prvom dni summitu premiér Robert Fico vyhlásil, že EÚ je blízko podpisu obchodnej dohody s Kanadou. No valónsku regionálnu vládu sa nepodarilo presvedčiť a belgický premiér stále nemá autorizáciu na podpis.

Valónsko odmietlo CETA koncom minulého týždňa. V nedeľu, stredu a vo štvrtok sa zástupcovia členských štátov pokúšali hľadať kompromis. Výhrady belgického regiónu mal riešiť osemstránkový „spoločný vysvetľujúci nástroj“. Komisia a Nemecko pridali k CETA ďalšie deklarácie, týkajúce sa GMO, používania hormónov v potravinových produktoch, a verejného obstarávania.

Podľa európskych diplomatov bol dokument finalizovaný spolu s Valónmi. Paul Magnette, premiér regionálnej vlády, však pre médiá vyhlásil, že svojmu parlamentu odporučí ponechanie veta na podpis dohody.

„Nastal pokrok, no pre nás je v tomto štádiu nedostatočný, najmä pokiaľ ide o spoločnosti z USA (registrované) v Kanade, ktoré budú zo systému benefitovať“, vysvetlil Magnette.

Na poslednú chvíľu pridala Komisia k deklarácii špeciálny paragraf o sociálnom poistení a zabezpečení, ktorý mal riešiť jednu z hlavných výhrad, spomínaných už od začiatku rokovaní. Podľa finálnej deklarácie má na národnej úrovni ostať aj právo regulovať ochranu dát a súkromia, pri zaistení ochrany európskych štandardov.

Rastúci pesimizmus

Valónsky premiér bude teraz rokovať priamo s kanadskou stranou. Tvrdí, že Kanaďania sú pripravení robiť ústupky aj v ďalších oblastiach.

Valónsky parlament dnes rokuje o stiahnutí či ponechaní veta. Lídri zároveň na summite diskutujú, ako zaistiť konsenzuálnu podporu „voľnému a spravodlivému“ obchodu. Hovoriť sa bude aj o CETA.

V európskych kruhoch však začína prevládať pesimizmus. Po stretnutí s belgickým premiérom Charlesom Michelom, predseda Európskej rady Donald Tusk tweetoval, že je „hlboko znepokojený“.

Tusk, komisárka Malströmová a mnohí ďalší vysokí predstavitelia varujú, že odmietnutím dohody s Kanadou príde EÚ o dôveryhodnosť.

Čas sa kráti

Tusk stále verí v dohodu na poslednú chvíľu. Summit EÚ má končiť dnes poobede.

Ak by valónsky regionálny parlament nakoniec dohodu podporil, belgický premiér ju dostane právo podpísať. Oficiálny podpis by prebehol na plánovanom summite EÚ-Kanada, 27. októbra.

Podľa nemenovaného diplomata „Pondelok je pravdepodobne hranicou slušnosti“ pre uzavretie procedúry, a formálne pozvanie kanadskej delegácie. Ak sa situácia dovtedy nezmení, premiér Trudeau cestu zruší.

Podľa zdroja z prostredia Komisie však môžu zástupcovia oboch strán o detailoch rokovať do poslednej „polhodiny pred začiatkom summitu (EÚ-Kanada)“.

Prečo práve teraz?

Jean-Michel de Waele, profesor na belgickej univerzite Free University of Brussel, však v rozhovore pre EurActiv.com tvrdí, že neexistuje dôvod, prečo by pozmenená dohoda nemohla byť podpísaná neskôr. „Rokovania trvali mnoho mesiacov, nie vždy transparentne, a svet sa nezrúti, ak bude dohoda podpísaná v novembri, alebo decembri, a nie v najbližších dňoch.“

„Valónsko malo svoje výhrady veľmi dlhý čas. Komisia neurobila nič, aby na nich reagovala, a neviem si predstaviť, ako ich možno riešiť za 48 hodín“, tvrdí profesor.

Tvrdí, že blokovanie dohody nie je útokom na EÚ: „Je neuveriteľné, koľko snahy bolo vynaloženej na zmenu rozhodnutia proeurópskych strán, pretože je jasné, že Belgická socialistická strana a Kresťansko-demokratická strana, člen EPP, z ktorých sa skladá valónska vláda, sú proeurópskymi stranami. Je neuveriteľné, že sa Komisia snaží pretlačiť Valónsko, a pritom nerobí ani polovicu z toho voči Maďarsku a Poľsku, kde sú európske hodnoty ohrozené.“