Lídri sa po piatich dňoch dohodli: Únia má už svoj plán obnovy po koronakríze

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a predseda Európskej rady Charles Michel. [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ / POOL]

Záchranný rozpočet má nakoniec hodnotu 750 miliárd eur. Zmenil sa však pomer vratnej a nevratnej finančnej pomoci. Objem grantov sa z pôvodných 500 miliárd eur navrhovaných Európskou komisiou znížil na 390 miliárd.

Lídri EÚ dosiahli na mimoriadnom summite v Bruseli v utorok nadránom dohodu o záchrannom balíku pre ekonomiky po pandémii koronavírusu a o rozpočte Únie na obdobie rokov 2021 až 2027 – v bezprecedentnej celkovej výške 1,82 bilióna eur.

„Dokázali sme to. Európa je silná. Európa je jednotná,“ povedal predseda Európskej rady Charles Michel novinárom v Bruseli, kde sa konal od piatka mimoriadny summit, pôvodne naplánovaný len na dva dni. „Dosiahli sme dohodu,! dodal.

Lídri 27 členských štátov EÚ nakoniec našli zhodu, po štyroch dňoch a štyroch nociach rokovaní. Súhlasili s fondom obnovy po pandémii vo výške 750 miliárd eur, ktoré si vo forme nenávratných grantov a výhodných pôžičiek rozdelia krajiny tvrdo zasiahnuté pandémiou. Okrem toho lídri dosiahli aj dohodu o sedemročnom rozpočte EÚ vo výške jedného bilióna eur.

Najprv mali granty podľa pôvodného návrhu dosahovať 500 miliárd eur, ale po ostrom nesúhlase takzvaných šetrných štátov bola táto suma znížená na 390 miliárd eur. Zvyšných 360 miliárd eur bude vo forme pôžičiek.

Matovič na summite EÚ: Pozícia Slovenska je stále dobrá, dosiahli sme, čo sme chceli

Fond obnovy by podľa premiéra Igora Matoviča mal obsahovať návrh na granty vo výške 390 miliárd eur a zvyšných 390 miliárd by mali byť pôžičky. Uviedol to po štvrtom dni rokovaní o pláne obnovy EÚ po koronakríze. 

Reakcie lídrov

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa poďakovala Michelovi a nemeckej kancelárke Angele Merkelovej za ich úsilie riadiť ťažké štyri dni a štyri noci rokovaní smerom k dohode. Podľa šéfky eurokomisie je dohoda dôkazom, že Európa je schopná konať.

„Sme tu všetci vyčerpaní, ale vieme, že toto je pre Európu historická chvíľa,“ dodala.

Vysvetlila, že na summite dosiahli kompromisnú zhodu aj v sedemročnom rozpočte EÚ, a to vo výdavkoch na zdravotníctvo, migráciu a zahraničné pôsobenie.

Aj nemecká kancelárka Merkelová cítila „úľavu!, keď lídri dospeli k dohode o balíku obnovy po koronakríze a o rozpočte EÚ. „Cítim veľkú úľavu. Vo februári sa nám to nepodarilo, ale teraz áno,“ uviedla na tlačovej konferencii. Myslela tým rozpočet Únie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na tej istej tlačovej konferencii vyhlásil, že „gratuloval sám sebe“ za to, že spolu s nemeckou kolegyňou Merkelovou presadil politiku solidarity. !Závery sú naozaj historické,“ doplnil.