Eurozóna sa od roku 2015 rozrastie o Litvu

Rada pre hospodárske a finančné veci (ECOFIN) dnes prijala rozhodnutie o vstupe Litvy do eurozóny vo svetle pozitívnych odporúčaní Komisie, Európskeho parlamentu a Európskej centrálne banky (ECB).

Eurozóna sa tak rozrastie na 19 členov.

Litva sa stane poslednou z troch pobaltských krajín, ktorá vstúpi do menovej únie. Estónsko tak urobilo v roku 2011 a Lotyšsko v januári toto roka.

Litva sa ako prvá z troch pobaltských krajín snažila o prijatie eura ešte v roku 2006, nepodarilo sa jej však dosiahnuť požadované kritériá cenovej stability.

Rada prijala aj úpravu prevodného koeficientu, ktorý sa použije pri nahrádzaní národnej meny litas eurom a pevný konverzný kurz. Ten je stanovený na hodnotu 3,45280 litovských litas k euru, čo korešponduje so súčasným kurzom v mechanizme výmenných kurzov EÚ.

Eurové bankovky a mince sa do obehu v krajine dostanú 1.januára 2015.

Pozície

Štátny tajomník pre európske záležitosti za Taliansko a predseda Rady EÚ, Sandro Gozi: "Vstup Litvy do eurozóny nie je kľúčový len pre túto krajinu, ale je to mimoriadne dôležité pre celú eurozónu. Demonštruje to pokračujúcu atraktivitu projektu jednotnej meny a jej relevantnosť pre budúcnosť tohto spoločenstva."

Premiér Litvy, Algirdas Butkevičius: "Dôsledné úsilie Litvy sa vyplatilo. Dnes nám eurozóna otvorila svoje dvere. Prijatie eura je pre Litvu strategickým krokom, premysleným ekonomicky aj politicky na podporu hospodárskeho rastu krajiny. Vstup Litvy k jednotnej európskej mene posilní Hospodársku a menovú úniu EÚ. Hlbšia integrácia eura predstavuje zároveň väčšiu bezpečnosť."