Londýn je najbohatšie mesto EÚ, tretina obyvateľov iba prežíva

Zdroj: TASR/AP Photo/Lefteris Pitarakis

Najnovšia štatistika Eurostatu potvrdila prvé miesto  tzv. vnútorného Londýna v zozname najbohatších regiónov Európy. Správa, ktorá pracuje s údajmi za rok 2013 odhaduje ekonomickú výkonnosť skupiny mestských častí hlavného mesta Británie na 325 percent priemeru EÚ.

Charity však upozorňujú, že až tretina Londýnčanov nedosahuje ani „slušnú“ životnú úroveň.  Viac ako 2,6 milióna z 8 miliónovej populácie Londýna si tak nemôže dovoliť slušný príbytok, dostatok jedla, oblečenie, narodeninový darček pre dieťa či vyjsť si raz či dvakrát do mesiaca von na lacné jedlo.

Dosiahnuť akceptovateľnú životnú úroveň je podľa expertov z Loughborough University v Londýne o 20 až 50% drahšie ako v ktorejkoľvek inej časti Veľkej Británie. Dôvodom sú najmä vyššie náklady na bývanie, dopravu a starostlivosť o deti.

Obyvatelia najbohatšieho regiónu Európy, vnútorného Londýna, potrebujú na svoje živobytie mesačne až o 2300 eur viac (1640 libier) než priemer Británie.

„Nie je to iba o jedle, oblečení a streche nad hlavou. Rozdiel je aj v tom, či sa ľudia môžu zapojiť do spoločenského života alebo nie. Výskum vyvoláva vážne otázky o tom, či je Londýn pre každého, alebo len pre tých najbohatších,“ povedal riaditeľ charity Trust for London Mubin Haq.

Charita poukázala aj na fakt, že zatiaľ čo plat je v Londýne vyšší ako v ostatných častiach krajiny platí to len pre tých najbohatších. „Rozdiel je menší a menší čím nižší je váš príjem,“ naznačili.

Bratislava obhájila pozíciu

Aj hlavné mesto Slovenska sa opäť umiestnilo medzi desiatimi najbohatšími regiónmi EÚ. Bratislava má podľa štatistík Eurostatu šieste najvyššie HDP na obyvateľa, po zohľadnení toho, čo si môžu Bratislavčania reálne zo svojej výplaty aj kúpiť.

Hoci Bratislava je ekonomicky najsilnejším regiónom Slovenska, z pohľadu príjmov domácností  už z radu nevyčnieva. Decembrové údaje Eurostatu ukázali, že Bratislava skončila v tejto kategórii až na 72. mieste.