Lotyšsko chce prijať euro v roku 2014

Foto: www.mmisso.com

Berlín pochválil Rigu za odvahu v pokračovaní plánov vstupu do eurozóny. Podľa spravodajského portálu Baltic Course člen výboru Bundestagu pre zahraničné veci Ruprecht Polenz lotyšskému prezidentovi Andrisovi Brezinsovi počas stretnutia v lotyšskej metropole povedal, že postoj Lotyšska je „úžasným medzinárodným signálom“ pre budúcnosť eura.

Česká republika, Poľsko i Bulharsko nedávno naznačili, že prijatie európskej meny je v prípade možné až po vyriešení dlhovej krízy. K prijatiu eura hneď ako na to budú pripravené sa zaviazalo všetkých 12 krajín, ktoré do Únie vstúpili v rokoch 2004 a 2007.

Portál Business New Europe označil nedávnu konferenciu NATO v Rige v dňoch 14.-15.9. za „virtuálnu oslavu pre euro,“ na ktorej lídri z troch pobaltských krajín predpovedali euru skvelú budúcnosť.

Estónsko prijalo euro v januári 2011. Premiér Andrus Ansip prisľúbil, že do roku 2022 sa Estónsko svojim HDP dostane do top 5 krajín EÚ.

Litva má v druhej polovici roku 2013 prevziať rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. Minulý rok sa jej ekonomike darilo a tento rok očakáva nárast hospodárskej aktivity o 2,4 %.

Lotyšsko sa stavia na nohy

Lotyšsko bolo ekonomickou krízou výrazne postihnuté. Zaznamenalo hospodársky prepad o 18 % a muselo požiadať o medzinárodnú pomoc vo výške 7,5 miliardy eur. Odvtedy sa jeho situácia zlepšuje, avšak krajina stále trpí nadmerným deficitom, vysokou nezamestnanosťou a úrovňou chudoby.

Premiér Valdis Dombrovskis údajne na konferencii NARO uviedol, že do konca tohto roku chce Lotyšsko splniť všetky maastrichtské kritéria, ktoré sú podmienkou prijatia eura. Cieľom je vstup do eurozóny v januári 2013.

Lotyšská národná banka predpovedá, že vďaka prijatiu spoločnej meny sa zvýši reálne HDP krajiny o 7,4 %, investície stúpnu o 15,9 %, vývoz o 5 % a dlhodobé úrokové sadzby sa do roku 2020 znížia o pol percentuálneho bodu.

Vedúci banky pre menovú politiku Uldis Rutkaste v rozhovore priznal, že verejná mienka je „prinajlepšom dvojznačná“ z dôvodu „negatívnych správ“ prichádzajúcich z eurozóny. Augustový prieskum medzi viac než 1000 obyvateľove ukázal, že len 25 % z nich podporovalo prijatie eura,  59 % bolo proti a 6 % nebolo rozhodnutých.

Ivars Ijabs, politický expert Lotyšskej univerzity, uviedol, že prijatie eura nie je otázkou, ktorý by bola pre ľudí obzvlášť zaujímavá. „Najpravdepodobnejšie je, že Lotyšsko vstúpi do eurozóny tak ako do EÚ – bez veľkej debaty, nakoľko je viac-menej evidentné, že tam musí byť,“ konštatoval.