Maastrichtské kritériá neuvoľnia

Francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardová minulý týždeň počas rozhovoru pre denník Financial Times Deutschland vyhlásila, že bude presadzovať uvoľnenie maastritských kritérií. Podľa jej návrhu by štátom Európskej únie malo byť povolené zvýšiť deficit verejných nad 3 %. Podľa Paktu stability a rastu musia členské krajiny udržať pod trojpercentnou hranicou a verejný dlh nesmie byť vyšší ako 60 % HDP.

Podľa predikcie Európskej komisie v roku 2009 a 2010 sa do kritérií zmestia len tri štáty. Deficit verejných financií sa zvyšuje najmä pre miliardy, ktoré vlády pumpujú na oživenie ekonomiky. Lagardová vyzvala k „zamysleniu sa nad špeciálnym prístupom k dlhom, ktoré spôsobila kríza“. Upozornila, že prekročenie kritérií by malo byť umožnené len za výnimočných okolností a na obmedzené obdobie.

Ministri financií na včerajšom (8. júna)  stretnutí Euroskupiny však  návrhy Francúzska odmietli. „Všetci sme sa zhodli, že Komisia musí byť ochrancom Paktu stability a rastu,“ cituje španielsku ministerku financií Elenu Salgadovú Mendezovú EUObserver, ktorá na čele Euroskupiny zastúpila luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera.

Podľa európskeho komisára Joaquina Almuniu je pakt dostatočne flexibilný na to, aby umožnil potrebné stimulačné výdavky na podporu hospodárstva, a preto kritériá uvoľňovať neplánujú. V diskusiách o deficite verejných financií ministri pokračujú aj dnes.