Macron chce počas francúzskeho predsedníctva urýchliť koniec pesticídov v EÚ

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas prejavu na Svetovej konferencii pre ochranu prírody. [EPA-EFE/Guillame Horcajuelo]

Postupné ukončenie používania pesticídov v poľnohospodárstve je podľa francúzskeho prezidenta možné, len ak sa rozhodnutie príjme na úrovni EÚ. Hovorí, že európsky agrosektor si bez pesticídov poradí a zostane aj konkurencieschopný.

Politici, vedci, zástupcovia mimovládok, ale aj verejnosti na začiatku septembra viac ako týždeň diskutovali o ochrane biodiverzity na Svetovom kongrese pre ochranu prírody v Marseille.

Hneď v úvode osemdňového ochranárskeho podujatia bola reč aj o poľnohospodárstve.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa počas otváracieho ceremoniálu kongresu prihovoril za dôraznú ochranu biodiverzity a vyzval na postupné ukončenie používania pesticídov v agrosektore.

„Chcel by som, aby francúzske predsedníctvo spustilo iniciatívu, ktorá urýchli ukončenie pesticídov (v EÚ). S mojimi kolegami sa na tomto mieste k tomu zaväzujem,“ povedal Macron.

Koniec chemickej ochrany rastlín pre škodcami bude ale podľa neho úspešný iba vtedy, ak na ňom bude zhoda „na európskej úrovni“.

Macron v prejave neuviedol viac podrobností o tom, ako a kedy chce tento cieľ dosiahnuť, no priznal, že to nebude jednoduché. O úplnom vyradení pesticídov sa v EÚ zatiaľ nehovorí. Komisia minulý rok predstavila ambicióznu potravinovú stratégiu Z farmy na stôl, v ktorej navrhuje znížiť používanie pesticídov a rizík, ktoré z toho vyplývajú, o 50 percent do roku 2030.

Francúzsko v úvode roka 2022 preberie od Slovinska predsedníctvo v Rade EÚ.

Poradíme si

Francúzsko má pritom tiež problémy plniť svoje záväzky v oblasti pesticídov, čo v prejave priznal aj Macron. Krajina si v roku 2007 predsavzala, že do desiatich rokov používanie chemickej ochrany zníži o polovicu, čo sa nepodarilo.

V roku 2020 nákupy pesticídov medzi francúzskymi farmármi v očakávaní reštrikcií dokonca rástli. V štáte, ktorý je lídrom v poľnohospodárskej produkcii EÚ, sa tiež na ochranu rastlín používa aj kontroverzný herbicíd glyfosát.

Paradoxne, dve francúzske ochranárske združenia na rovnakom podujatí francúzskej vláde pohrozili žalobou za to, že umožnila, aby sa používanie a predaj agrochemikálií v krajine rozšíril.

Macron priznal, že Francúzsko zatiaľ nezavádza dostatočne rýchlo opatrenia na to, aby obmedzilo používanie pesticídov. Odstránenie závislosti od pesticídov, ako povedal, si vyžaduje vybudovanie „spoločného prístupu na ochranu našej pôdy, poľnohospodárskej činnosti, výskumu, ale aj podpory pre poľnohospodárov“.

„V momente, keď objavíme nechemické náhrady, vytvoríme odolné odrody hrozna a užitočne upravíme živé organizmy, tak sa zaobídeme aj bez pesticídov. Popritom zostaneme konkurencieschopní,“ povedal francúzsky prezident. Poukázal tiež na národný plán obnovy a na „rozsiahly investičný plán do roku 2030“, ktoré by mohli pomôcť poľnohospodárom.

Koniec importovaného odlesňovania

Rovnaký sľub dal Macron aj ohľadom ukončenia importovaného odlesňovania, čo je v preklade dovoz produktov, ktoré v tretích krajinách vznikajú vďaka výrubu lesov. Francúzsky prezident narážal hlavne na dovážanie rastlinných bielkovín do zvieracích krmív z juhoamerických krajín do Európy.

Aby sa táto prax ukončila, musí Únia podľa Macrona znovu získať svoju „bielkovinovú suverenitu“. Opäť uviedol, že úspech v podobe ochrany klímy a biodiverzity je možné dosiahnuť len na európskej úrovni. Pri získavaní potravinovej samostatnosti by vznikol taktiež priestor na vytvorenie nových pracovných miest v agropotravinárskom sektore.

Európska bielkovinová suverenita? Únia vymýšľa plán, ako sa odstrihnúť od brazílskej sóje

Miera sebestačnosti EÚ v produkcii sóje je na piatich percentách. Dováža sa hlavne z Brazílie, čím Únia podľa ochranárov priespieva k prehlbovaniu klimatickej krízy. Horiace amazónske lesy môžu naštartovať európsku diskusiu o tom, ako sa zbaviť závislosti na zahraničnej sóji. 

Podľa prezidenta musia členské štáty tiež prehodnotiť obchodné politiky na európskej úrovni. Tieto politiky „majú obsahovať zrkadlové doložky o klíme a biodiverzite“, čo znamená, že obchodní partneri EÚ budú musieť dodržiavať rovnaké environmentálne štandardy, aké platia v Únii.

Macronovo vyhlásenie o prepojení poľnohospodárstva s ochranou prírody podporil takisto aj minister pôdohospodárstva Julien Denormandie. Rovnako poukázal na dôležitosť zelených noriem EÚ pri uzatváraní obchodných dohôd s inými regiónmi sveta. Minister sa tiež pripojil k prezidentovej výzve. Uviedol tiež, že potrebný prechod „príde rýchlejšie, ak ho urobia všetci“ a že zodpovednosť za takýto prechod bude musieť byť „kolektívna a zdieľaná“. Podľa ministra sme ale zatiaľ iba „na rázcestí“.