Macronova veľká reforma eurozóny naráža na odpor Berlína

Francúzsky prezident Emmanuel Macron s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a súčasným ministrom financií Olafom Scholzom počas minuloročnej návštevy Berlína. [EPA/MATTHIEU ALEXANDRE / POOL MAXPPP OUT]

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom utorkovom prejave (17. apríla) pred europoslancami opäť hovoril o potrebe reformy eurozóny. Jeho návrhy sa však nepozdávajú novému nemeckému ministrovi financií Olafovi Scholzovi ani konzervatívcom Angely Merkelovej.

Nový nemecký financmajster v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung uviedol že v nadchádzajúcich mesiacoch bude úzko spolupracovať s Francúzskom, aby vyhodnotil, s ktorými reformami by sa malo pokročiť.

Naznačil však, že niektoré návrhy z dielne Emmanuela Macrona nie sú reálne.

Francúzsko naliehavo vyzýva Nemecko a ďalšie európske krajiny, aby nestáli v ceste dôležitým rozhodnutiam, ktoré sa týkajú dobudovania bankovej únie či regulácií kapitálových trhov.

Európu podľa Macrona ohrozujú neliberálne demokracie

Francúzsky prezident ohlásil v Európskom parlamente zvýšenie príspevku do európskeho rozpočtu a finančnú pomoc samosprávam, ktoré sa rozhodnú prijať migrantov.

Kritický Oettinger

Nedávno do Berlína vyslal kritiku aj nemecký eurokomisár Gunther Oettinger. Nová nemecká vláda by sa podľa neho mala aktívnejšie venovať reformným plánom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Komisár zodpovedný za rozpočet pripomína, že nemecká kancelárka Angela Merkelová prisľúbila vypracovať  v spolupráci s Parížom „cestovnú mapu“ pre reformu eurozóny ešte pred júnovým summitom Európskej rady.

Šéf nemeckého rezortu financií Scholz v rozhovore pre nedeľné vydanie konzervatívneho nemeckého denníka súhlasil s tým, že je potrebné túto otázku riešiť.

Európski lídri: Dohodu o bankovej únii chceme mať hotovú do júna

Hlavy štátov eurozóny zavŕšili piatkový summit dohodou o časovom pláne pre dokončenie bankovej únie. V otázke budúcnosti fiškálnej únie sa však podľa očakávaní ďalej neposunuli. 

„Preskúmame, čo je možné dosiahnuť aj bez prekračovania vyjednávacích právomocí jednotlivých štátov,“ priblížil dočasný predseda sociálnych demokratov.

Scholzove pripomienky prišli krátko pred Macronovou návštevou Berlína, počas ktorej sa plánuje stretnúť s kancelárkou Angelou Merkelovou.

Finančná medzera po brexite

Scholz v rozhovore tiež priznal, že  Nemecko sa nevyhne navýšeniu svojho príspevku do rozpočtu Európskej únie po tom, čo Spojené kráľovstvo opustí európsky blok.

Komisia chce dieru v rozpočte po brexite zaplátať príjmami z environmentálnych daní

Európska komisia plánuje predložiť lídrom členských štátov návrh na presmerovanie časti národných výnosov z aukcií z pridelených emisných kvót do spoločného rozpočtu Únie po brexite.

Dodal však, že Berlín nemôže vyplniť túto finančnú medzeru sám. Zopakoval tým pripomienky svojho predchodcu – tvrdého konzervatívca Wolfganga Schaeubleho.

„Nemecký minister financií zostáva nemeckým ministrom financií. Nasadím si preto svoju najprísnejšiu tvár,“ povedal.

„Tvrdé oriešky“

Francúzskeho prezidenta v súvislosti s jeho reformnou iniciatívou v pondelok (16.4.) pochválil za „značnú dávku odvahy“. Nemecko súhlasí s rozšírením právomocí Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM, tzv. trvalý euroval) a jeho premenou na Európsky menový fond. Berlín však bude chcieť, aby kontrola nad jeho činnosťou bola plne v rukách členských štátov.

V súvislosti s bankovou úniou bývalý primátor Hamburgu uviedol, že k ceste na jej dokončenie stojí veľa „tvrdých orieškov“. Tým najtvrdším bude spoločná ochrana vkladov sporiteľov európskych bánk (Európsky systém ochrany vkladov, EDIS). Tak, ako jeho predchodca v čele rezortu Wolfgang  Schauble, aj Scholz bude presadzovať, aby širšiemu spoločnému zdieľaniu rizík v bankovom sektore predchádzala prijatie účinnejších pravidiel na ich zníženie.

Čas sa kráti: Reformné plány pre eurozónu sa opäť odkladajú

Eurozóne podľa slovenského ministra financií Petra Kažimíra „uteká možnosť na zásadné  zmeny medzi prstami.“ Reformné plány brzdia pretrvávajúce nezhody ohľadom jednotlivých návrhov a nestabilná politická situácia v niektorých členských krajinách.

Maronove návrhy na vytvorenie európskeho rozpočtu a postu európskeho ministra financií Scholz komentoval nasledovne: „Tieto myšlienky sú pre európsky projekt novým impulzom, ktorý potrebujeme. Francúzsky prezident ale vie, že nie všetky jeho myšlienky sa dajú zrealizovať.“

Rebélia u konzervatívcov

Merkelová má v pondelok diskutovať o reformách Únie s vedúcimi členmi jej konzervatívneho bloku v parlamente.

„Pevná vôľa nájsť spoločný postup vpred existuje,“ konštatoval Merkelovej hovorca Steffen Seibert.

Na nemeckú kancelárku však rastie tlak zo strany jej spolustraníkov, ktorí nezdieľajú jej nadšenie pre hlbšiu európsku integráciu.

Ralph Brinkhaus, podpredseda poslaneckého klubu konzervatívnej parlamentnej skupiny, vyjadril vážne obavy z reformy eurozóny. Júnový termín označil za unáhlený a Macronove návrhy jeden po druhom zmietol zo stola.

Nemeckí konzervatívci sa vo všeobecnosti pozerajú s nevôľou na návrhy ako samostatný rozpočet pre eurozónu či spoločná ochrana vkladov Európanov. Takéto opatrenia by z ich pohľadu znamenali ďalšie zvyšovanie morálneho hazardu.

Čo znamenajú nemecké voľby pre eurozónu

Silnejšia integrácia alebo referendum o vystúpení? Predvolebné témy sú aj eurobondy, budúcnosť Grécka, či minister financií Eurozóny.

Podľa eurokomisára Oettingera, konzevratívca a člena CDU, je však dôležité, aby prvé dohody vznikli ešte v júni, aby sa reformné plány uzavreli pred eurovoľbami na jar budúceho roku. Počínanie jeho kolegov zo strany označil za „existenčnú hrozbu pre obnovu Európy.”

Agentúra Ruters navyše v pondelok (16.4) priniesla informácie o tom, že vrcholní predstavitelia konzervatívneho bloku chystajú uznesenie, v ktorom odmietnu aj vytvorenie Európskeho menového fondu tak, ako to navrhuje Európska komisia. Nová inštitúcia by si podľa nich vyžiadala otvorenie základných európskych zmlúv, čo by celý proces opäť natiahlo.