Maďarsko naberá kolízny kurz s eurom

foto: Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky, zdroj: TASR

Keď nemecká kancelárka Angela Merkel a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy predstavili na februárovom summite Pakt konkurencieschopnosti, maďarský premiér si od tejto iniciatívy držalo odstup.

Orbán vtedy maďarskej tlači povedal, že to či Maďarsko prijme euro je „vo hviezdach“, pretože obsah parku je pre jeho krajinu neprijateľný. Viacerí komentátori si všimli, že je to vôbec po prvýkrát od roku 2003, kedy desať nových krajín podpísalo prístupové zmluvy, čo sa spochybnilo prijatie eura v jednej z nich.

Medzi rokmi 2004 a 2010 všetky maďarské parlamentné strany rétoricky euro podporovali, napriek tomu, že ekonomická politika krajiny vytvárala veľký deficit a napriek neochote podstúpiť prvý krok do menovej únie vstup do ERM (Mechanizmu výmenných kurzov).

Deň po tom, ako sa Budapešť odmietla pridať k paktu „Euro plus“, štátny tajomník a  vedúci úradu premiéra Mihály Varga oznámil, že maďarská ústava  bude obsahovať zmienku o tom, že jediným legálnym platidlom v Maďarsku je forint.

Dodal, že je to tak evidentné konštatovanie, ako to, že sídlo vlády je v Budapešti. Opozícia tvrdí, že ide o ústavný trik ako sa de facto vyčleniť z eurozóny.

Prijatie novej maďarskej ústavy sa očakáva v polovici apríla, týždeň pred Veľkou Nocou.

Euro podporujú iba socialisti

EurActiv Maďarsko zisťoval pozície parlamentných strán k paktu Euro plus a tiež k ohlásenej ústavnej zmene a zistil, že tamojšie politické nálady sa dramaticky posunuli.

V minulom volebnom období podporovali spoločnú menu všetky politické subjekty a Maďarsko bez problémov ratifikovalo Lisabonskú zmluvu, čím ukázalo svoju podporu inštitucionálnemu procesu. V súčasnom volebnom období plne podporuje monetárnu úniu iba Socialistická strana.

Krajne pravicová strana Jobbik podporuje vládu Fidesz-u v držaní sa od europaktu čo najďalej, dokonca ponúkla ďalšie úpravy ústavy, ktoré by posilnili nezávislosť Maďarska od EÚ.

„Jobbik považuje za dôležité udržať si nezávislosť a silnú národnú menu a súhlasíme so zmienkou v budúcej ústave“, povedal pre EurActiv poslanec za Jobbik Márton Gyöngyösi.

„Čo je ale pre nás ešte dôležitejšie je, že ústava zabezpečí takú monetárnu politiku, ktorá je v súlade s národnými záujmami“, dodáva.

Výhrady k paktu Euro plus majú aj maďarskí zelení (Politika môže byť iná, LMP) a dúfajú, že sa ich partnerským stranám v Európskom parlamente podarí ho vylepšiť. Podľa maďarských zelených by bolo lepšie, keby krajiny, ktoré sa stali členmi EÚ v rokoch 2004 a 2007 neboli nútené vstúpiť do eurozóny. Pozdáva sa im podobná výnimka akú dostali Dáni, po tom čo jeho obyvatelia odmietli v referende Maastrichstkú zmluvu alebo situácia Švédka ktoré má de facto výnimku po negatívnom výsledku ľudového hlasovania o eure.

Bývalý minister zahraničných vecí László Kovács, ktorý podpisoval Prístupovú zmluvu a ktorý pôsobil ako komisár pre dane pre EurActiv.hu povedal, že si je len ťažké predstaviť, kedy bude Maďarsko plniť maastrichtské kritériá, keďže deficit verejných financií krajiny je len v prvých dvoch mesiacoch roku 2001 nad 80 % celkového ročného plánovaného deficitu. Kovács ale považuje pokus zabetónovať národnú menu v ústave za „zlý signál“.

„Nie je to len v rozpore so Zmluvou o pristúpení a načšimi záväzkami pokiaľ ide o zavedenie eura, ale naviaže to rozhodnutie o prípadnom prijatí eura na dvojtretinový súhlas v parlamente, ktorý je len veľmi ťažko možné dosiahnuť“, vysvetlil.

Žiadne euro počas tohto volebného obdobia

Tak ako premiér Orbán, tak aj minister hospodárstva György Matolcsy sa jasne vyjadrili, že krajina nebude usilovať o vstup do eurozóny v tomto volebnom období. Prioritou pre vládu je prijatie novej ústavy na čo disponuje v parlamente potrebnou väčšinou. Podľa Benátskej komisie Rady Európy má návrh novej ústavy „nejasný vzťah s európskym právom“.