Maďarsko rebeluje

Kontroverzná maďarská ústava vstúpila do platnosti v nedeľu 1. januára 2012. Viacero súvisiacich zákonov poslanci prijali ešte v piatok 30. decembra, vrátane kontroverzného o centrálnej banke, ktorý podľa kritikov ohrozuje jej nezávislosť.

Podľa dokumentu má viceguvernérov navrhovať premiér a nie guvernér. To vyvolalo vlnu kritiky zo strany Európskej komisie, Európskej centrálnej banky aj Medzinárodného menového fondu. Krátko pred sviatkami svoje znepokojenie z návrhu písomne vyjadril aj predseda exekutívy José Manuel Barroso.

Nezávislosť centrálnej banky od politického rozhodovania je jedným zo základných princípov obsiahnutých v úniových zmluvách a je tiež kľúčovou podmienkou pre členstvo krajiny v eurozóne, k čomu sa Maďarsko zaviazalo pri vstupe do EÚ.

Premiér Viktor Orbán v piatok Barrosovi odoslal list, v ktorom ho presviedča, že zákon je vo všetkých ohľadoch v súlade s európskou legislatívou a keď bude treba, všetko detailne vysvetlí. Ako píše denník Wall Street Journal, pre maďarský rozhlas uviedol, že vláda sa pripomienky EÚ snaží do zákona dopracovať. Ak to nebude stačiť, a Únia bude chcieť zákon zablokovať, chce spory riešiť na súde.

Prijatie zákona môže skomplikovať rokovania s EÚ a MMF o preventívnom úvere, ktoré prerušili práve pre kontroverznú legislatívu. Podľa odborníkov však Budapešť prostriedky potrebuje, aby zvýšila dôveru investorov. Už dve ratingové agentúry znížili maďarský rating do špekulatívneho pásma.

Bez pôžičky sa financovanie dlhu môže predražiť bez ohľadu na to, že už teraz má krajina problémy pri predaji štátnych obligácií. Minulý týždeň museli zrušiť aukciu trojročných dlhopisov pre nízky záujem. Orbán však tvrdí, že pomoc MMF je síce dôležitá, ale nie nevyhnutná.

Kritici ďalej poukazujú aj na to, že nové opatrenia sú útokom na slobodu vyznania, vzhľadom na to, že počet oficiálnych náboženských skupín sa znížil z 300 na 14.

Podľa prístupovej zmluvy Maďarsko musí vstúpiť do eurozóny a prijať euro hneď ako na to bude pripravené. V novej ústave je však zakotvené, že forint je jedinou legálnou menou Maďarska.

Okrem toho, nový volebný zákon môže udržať Orbánovu vládnu stranu Fidesz pri moci dlhé roky. Maďarskí západní partneri sa zároveň obávajú, že opatrenia nebude možné tak ľahko zmeniť, pretože si vyžadujú dvojtretinovú parlamentnú podporu.

„Vylúčenie Maďarska z Európskej únie už nie je nemysliteľné,“ uviedol bývalý americký veľvyslanec v Budapešti  Mark Palmer pre hlavný opozičný denník Népszabadság. „Krajinu nebudú tolerovať, ak prestane stavať na demokracii,“ vysvetlil.

Písomne svoje znepokojenie Budapešti adresovala aj americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Vyjadrila ľútosť nad tým, že tamojšia vláda nepočúvla radu Washingtonu a opatrenia neprehodnotila