Madrid a Lisabon sa vyhli pokutám za vyšší rozpočtový schodok

deficit pakt stability a rastu

Španielsky premiér Mariano Rajoy. FOTO-TASR-AP Francisco Seco

Na základe pravidiel EÚ nesmie rozpočtový deficit členských krajín prekročiť 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Krajiny z eurozóny, ktoré stanovený limit prekročia, môžu čeliť pokute až na úrovni 0,2 % HDP, čo by v prípade Španielska predstavovalo viac než 2 miliardy eur a pre Portugalsko okolo 200 miliónov eur.

Portugalsko malo znížiť svoj rozpočtový deficit na 3 % HDP minulý rok, čo sa mu ale nepodarilo. Španielsko by tak malo urobiť v tomto roku, je však jasné, že vzhľadom na vývoj situácie v tomto štáte sa to nepodarí ani Madridu. Európska komisia ale minulý mesiac odporučila, aby sa krajinám pokuta neudelila, nakoľko obidva štáty urobili medzičasom viacero krokov v oblasti fiškálnej konsolidácie a reforiem. Navyše, poukázala na sociálne výzvy, ktorým krajiny čelia.

Členské štáty EÚ mali o tom, či odporúčanie Európskej komisie (EK) rešpektujú, upravia alebo úplne zamietnu, rozhodnúť najneskôr v pondelok tento týždeň. Nakoniec sa rozhodli pre schválenie odporúčania EK.

Okrem toho sa dohodli na tom, že Portugalsku poskytnú na splnenie požadovaných cieľov ďalší rok a Španielsku ďalšie dva. Lisabon by tak mal stlačiť rozpočtový deficit pod 3 % HDP tento rok a Madrid najneskôr v roku 2018.