Mandelson požaduje ďalšie rokovania vo WTO

Krátka správa:

Pri stretnutí so svojím indickým náprotivkom povedal komisár EÚ pre obchod Peter Mandelson, že je správny čas opäť naštartovať motor rokovaní vo WTO, pretože došlo k výmene príslušných ministrov v Austrálii a Japonsku a je po voľbách v Brazílii a USA, čím sa uvoľnilo „politické zovretie rúk vyjednávačom“.

Mandelson vyzval lídrov aby „začali tam, kde sa skončilo“ a povedal, že skupina rozvojových krajín G20 bude kľúčovou pri dosiahnutí dohody: „Usilovať sa dosiahnuť menej, než to, čo navrhuje G20, nie je dosť ambiciózne. Chcieť viac by nás predurčilo k neúspechu,“ povedal a dodal: „Každý kľúčový hráč bude potrebovať ukázať nové odhodlanie a skutočnú flexibilitu.“

Napriek tomu však bude Mandelsonova stratégia presviedčania založená na tvrdení, že návrh, ktorý bol na stole v júli, by bol „omnoho, omnoho“ lepší, než nedosiahnutie vôbec žiadnej dohody. Neponúkne teda ďalšie ústupky zo strany EÚ.

Hoci vo svojom prejave Mandelson sľúbil „zlepšiť ponuku (EÚ), týkajúcu sa farmárskych ciel tým, že dodáva podstatne (10%) k 39%, ktoré boli ponúkané pred rokom,“ je to presne tá istá ponuka, o ktorej sa hovorilo pred prerušením rokovaní WTO v júli (EurActiv, 25. júl 2006). Hoci táto dohoda takmer naplnila požiadavky rozvojových krajín, USA ju považovali za nedostatočnú.

Alternatívou, upozorňuje komisár, je „veľký prázdny list papiera” ktorý neprinesie zisk nikomu.