Maňka: Hodnotenie rastu cien môže byť emotívne

Podpora pre euro na Slovensku sa pohybuje nad 50 %. Prieskumy verejnej mienky okrem toho hovoria, že viac ako 80 % ľudí sa obáva neodôvodneného zvyšovania cien.

„Pri zavádzaní eura spotrebitelia s mimoriadnou pozornosťou sledujú vývoj cien. Vlastné skúsenosti, skúsenosti ich známych, niekedy vyvolávajú vnímanie tzv. efektu snehovej gule, ktorý zvyšuje intenzitu vlastných skúseností a prináša pocit, že kvôli euru rastú ceny“, povedal pre EurActiv.sk europoslanec Maňka (PES).

Pervenche Berés, šéfka výboru pre hospodárske a menové záležitosti, socialistická poslankyňa v rozhovore pre EurActiv.sk uviedla, že zdražovanie očakáva najmä v oblasti energetiky, čo ale podľa nej nesúvisí so zavádzaním eura. Môže mať ale vplyv na rast celkových cien. „Budete musieť vysvetliť ľuďom, čo spôsobuje nárast cien“, odporúča Berés.  

Malta sa podľa slov Davida Casa, spravodajcu pre vstup Slovenska do eurozóny v EP, poučila z prípadu Talianska, „kde euro spôsobilo explóziu cien“. Podľa neho sa im podarilo eliminovať väčšinu prípadov zneužitia prechodu na euro obchodníkmi najmä vďaka zákonu postihujúcemu neopodstatnené zdražovanie. (EurActiv, 09/04/08)

„Podľa štatistických údajov v krajinách, ktoré zaviedli euro, bol vplyv rastu cien zo zavedenia eura veľmi malý. Ale až 84,4 % obyvateľstva sa domnievalo, že prechod na euro ich poškodil. Podľa analýzy Eurostatu najväčšia časť rastu cien v niektorých krajinách bola iného, ako eurového pôvodu. Súvisela s nepriaznivým počasím, svetovými cenami energií a podstatným zvýšením daní z tabakových výrobkov“, tvrdí poslanec EP Vladimír Maňka.