Mäso z pochybného poľského bitúnku vyviezli do aspoň desiatich krajín

Záber z poľského dokumentu o bitúnku. [TVN24]

Poľské úrady sa snažia z trhu stiahnuť mäso z chorých zvierat. Dohliadať na to budú experti Európskej komisie.

Poľsko vyviezlo približne 2 500 kilogramov mäsa z chorých kráv, ktoré boli nelegálne zabité, do desiatich krajín Európskej únie. Uviedol to vo štvrtok (31. januára) vysoký predstaviteľ poľskej štátnej veterinárnej správy Pawel Niemczuk.

Medzitým sa objavili informácie, že mäso sa dostalo do ďalšej krajiny.

Niemczuk tiež povedal, že mäso bolo tiež distribuované na 20 predajných miest v Poľsku, odkiaľ už bolo stiahnuté.

Bitúnok skončil

Poľskom otriasol škandál po tom, ako súkromná televízia TVN24 priniesla šokujúce zábery z bitúnka v meste Ostrów Mazowiecka na severovýchode krajiny.

Zamestnanci tam zabíjali aj choré a staré hovädzie zvieratá a ich mäso ďalej predávali, čím ohrozovali zdravie ľudí.

Agrosektor zachránia len inovácie: Výzvy pre Európu a Slovensko

Podpora výskumu a inovácií bude rozhodujúca pre budúcnosť poľnohospodárstva. Slovensko má vďaka inováciám príležitosť vzkriesiť svoje kedysi prosperujúce odvetvie.

Niemczuk povedal, že mäso skončilo vo Fínsku, Maďarsku, Estónsku, Rumunsku, Švédsku, Francúzsku, Španielsku, Litve, Portugalsku a na Slovensku. Portál Politico informoval, že sa dostalo aj do Lotyšska

Poľská veterinárna správa dodala, že poslala upozornenie krajinám EÚ, do ktorých bolo mäso vyvezené. Poľský veterinárny inšpektorát odobral bitúnku povolenie na prevádzku.

Vystopovanie mäsa

Európska komisia poslala do Poľska svojich expertov, ktorí majú dohliadnuť na postup tamojších úradov, informoval Politico.

„Dnes je prioritou vystopovať a stiahnuť z trhu všetky produkty, ktoré pochádzajú z tohto bitúnku,“ citoval portál komisára pre zdravie Vytenisa Andriukaitisa.

Milióny hospodárskych zvierat prežijú život v klietke. Aktivisti žiadajú koniec klietkového chovu v Únii

Aktivisti vo viacerých európskych krajinách odštartovali petíciu s cieľom ukončiť klietkový chov v Európskej únii. V Česku tento krok podporuje väčšina obyvateľov.

Louise Nyholmová zo švédskej národnej potravinovej správy skonštatovala, že malé množstvá mäsa boli predané štyrom spoločnostiam vo Švédsku. A označila to za „vážne porušenie zákona o potravinách, čo je absolútne neprijateľné“.

Úrady vo Fínsku v tejto súvislosti informovali, že v krajine skončilo približne 250 kilogramov podozrivého poľského mäsa. Úrady teraz skúmajú, či sa niečo z toho predalo v miestnych obchodoch. Ďalších zhruba 350 kilogramov mäsa z chorých kráv vyviezlo Poľsko do Estónska, ale nekončilo v obchodoch.

Partner

Projekt FUTURE CAP: Dynamic, Innovative and Sustainable Agriculture in Slovakia