Matovič bude predsedom rady guvernérov Európskej investičnej banky

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič a premiér SR Eduard Heger (obaja OĽaNO) počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s COVID-19 v Bratislave v utorok 13. apríla 2021. [FOTO TASR/Martin Baumann]

Nový minister financií obsadí post šéfa najvyššieho riadiaceho orgánu Európskej investičnej banky, ktorý sa uvoľní po jeho predchodcovi vo funkcii Eduardovi Hegerovi. Vo funkcii ho musí ešte potvrdiť vláda.

Ministerstvo financií na rokovanie vlády predložilo návrh na vymenovanie nového ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) do funkcie zástupcu Slovenska v medzinárodných finančných inštitúciách.

Ak ho vláda na stredajšom (14. apríla) rokovaní schváli, obsadí v nich uvoľnené pozície po svojom predchodcovi v čele rezortu financií Eduardovi Hegerovi (OĽaNO). Ide o funkcie guvernéra Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD), guvernéra v skupine Svetovej banky, guvernéra Medzinárodnej investičnej banky a tiež guvernéra Európskej investičnej banky (EIB).

Keďže Heger bol od minulého roku aj predsedom Rady guvernérov EIB, Matovič by po ňom mal prebrať aj tento post, čo pre portál EURACTIV Slovensko potvrdilo samotné ministerstvo.

„V prípade schválenia návrhu vládou sa pán minister financií Igor Matovič stane aj predsedom Rady guvernérov EIB, ktorú doteraz zastaval Eduard Heger,“ odpísalo tlačové oddelenie rezortu.

Rada guvernérov EIB pozostáva z ministrov, ktorí sú navrhnutí každou z 27 členských krajín. Tradične ale ide o ministrov, ktorí majú v gescii finančné záležitosti. Hegera do tejto funkcie ministri potvrdili vlani, keď nahradil slovinského ministra financií Andreja Šircelja.

„Táto úloha si vyžaduje pohľad na situáciu a výzvu celej inštitúcie a najmä na kľúčovú úlohu pri odpovedi na krízu spôsobenú pandémiou,“ povedal po jednom z rokovaní ministrov súčasný predseda vlády.

Eduard Heger sa stal predsedom Rady guvernérov Európskej investičnej banky

Najvyššiemu riadiacemu orgánu Európskej investičnej banky bude predsedať 12 mesiacov.

Heger sa predsedníctva najvyššieho riadiaceho orgánu EIB ujal 9. mája na 12 mesiacov. Jeho nástupca na čele rezortu financií by tak tomuto formátu mal predsedať necelý mesiac.

Rada stanovuje smernice pre úverovú politiku v súlade s cieľmi politiky EÚ, schvaľuje ročné finančné správy a účtovné závierky, rozhoduje o účasti banky na finančných operáciách mimo Európskej únie a o zvýšení základného imania EIB.

Európska investičná banka je najväčšou medzinárodnou finančnou inštitúciou na svete. V členských štátoch EÚ poskytuje rôzne druhy financovania projektov oblasti infraštruktúry, podpory malých a stredných podnikov inovácií, klimatických zmien a životného prostredia.