Matúš Vallo nezískal cenu pre najlepšieho starostu, ocenili ho však v kategórii budúcnosť

Matúš Vallo je primátorom Bratislavy od roku 2018, keď nahradil Iva Nesrovnala [TASR/Jakub Kotian]

Bratislavský primátor Matúš Vallo získal ocenenie organizácie The City Mayor Foundation v kategórii budúcnosť. Víťazstvo v hlavnej kategórii pre najlepšieho starostu si rozdelili Ahmoud Aboutaleb z Rotterdamu a Phillipe Rio z francúzskeho Grigny.

Nadácia The City Mayor Foundation ocenila celkom deviatich primátorov. O celkových víťazoch rozhodlo internetové hlasovanie. Prihliadalo sa ale aj na dôvody hlasovania, aby nedošlo k znevýhodneniu starostov z menších miest. Okrem toho odborná porota ocenila aj siedmich starostov v jednotlivých kategóriách.

Do užšieho výberu v hlavnej kategórii sa dostalo 12 starostov a primátorov. Organizácia vyhlásila výsledky v utorok (14. septembra).

Silnejšie, férovejšie, zelenšie

Ocenenie pre najlepšieho starostu sa udeľuje každé dva roky. O víťazovi však v každom ročníku rozhodujú iné kritériá. Tohtoročná edícia sa v niesla v duchu hesla „Silnejšie, férovejšie, zelenšie mestá”.

„V čase, keď sú ľudské a občianske práva v mnohých častiach sveta spochybňované, a čo je horšie, porušované, chceme oceniť tých starostov, ktorí stále prihliadajú na tieto hodnoty,” píše sa na internetovej stránke venovanej oceneniu.

Tallinn bude hlavným zeleným mestom roku 2023. Košice s kandidatúrou neuspeli

Komisia ocenila na pláne estónskej metropoly zlepšenie energetickej efektívnosti a vnútorného prostredia budov, zníženie emisií z dopravy, podporu biodiverzity v meste a podporu obehovej ekonomiky.

Najlepšími starostami sa podľa týchto kritérií stali Ahmoud Aboutaleb, primátor Rotterdamu,  za jeho úsilie o integráciu tisícov imigrantov z rôznych častí sveta a Phillip Rio, starosta približne 28-tisícového mesta Grigny neďaleko Paríža, za boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu.

Ďalšie ocenenia okrem Valla získali:

  • Leila Mustaphová zo sýrskej Raqqy za snahu o obnovu mesta po okupácii takzvaným Islamským štátom,
  • Mansur Yavas z tureckej Ankary za jeho otvorenosť, transparentnosť a boj proti korupcii,
  • Peter Kurz, starosta nemeckého Mannheimu za medzinárodnú spoluprácu,
  • Ricardo Rio z portugalskej Bragy za zelený rozvoj mesta,
  • François Decoster z francúzskeho mestečka Saint-Omer za rozvoj verejných služieb
  • a Aldo D’Achille, starosta talianskeho San Bellina za prácu s miestnou komunitou.

Nadácia titul Najlepší starosta sveta odovzdáva už od roku 2004. Za 17 rokov zatiaľ vyhlásila deväť víťazov, tento ročník nepočítajúc. Z nich až piati starostovia pochádzali z Európy (Tirana, Atény, Bilbao, Mechelen, Ancona). Zvyšné vyznamenania získali starostovia miest Melbourne, Kapské Mesto, Mexico City a Calgary.

V roku 2016 sa najlepším starostom sveta stal Belgičan Bart Somers. Starosta flámskeho mesta Mechelen v roku 2017 poskytol rozhovor portálu EURACTIV Slovensko, ktorý si môžete prečítať tu.

Malé zmeny, veľký dopad

Komisia na Vallovi ocenila jeho ciele a projekty, ktorými chce z Bratislavy spraviť zelené a otvorené mesto. Veľkú pozornosť si získal Vallov Plán Bratislava, na ktorom pracovalo 76 expertov na mestský rozvoj a plánovanie. Vallo plán predstavil ešte pred komunálnymi voľbami v roku 2018. Stratégia sa holisticky zaoberá všetkými podstatnými oblasťami mestského rozvoja s cieľom zlepšenia kvality verejných priestorov, kvalitnejšej a udržateľnejšej verejnej dopravy, rozvoja cyklodopravy a podporou dostupného nájomného bývania.

„Želám si, aby sa ľudia cítili na verejných priestranstvách príjemne ako v iných európskych mestách. Myslím, že aj malé zmeny môžu mať veľký dopad na mestské prostredie,” povedal Vallo v rozhovore pre portál World Mayor.

Matúš Vallo sa dostal do zoznamu kandidátov na ocenenie pre najlepšieho starostu sveta

V záverečnej nominácii na titul, ktorý každé dva roky udeľuje medzinárodná organizácia The City Mayors Foundation, sa nachádza 32 starostov z celého sveta. Do zoznamu sa dostali starostovia, ktorí preukázali svoje schopnosti počas koronakrízy.

Ako svoje dve hlavné priority Vallo v rozhovore označil rozvoj verejných priestranstiev a zlepšenie dopravy v meste.

Práve malé a rýchle zlepšenia sa v uplynulých troch rokoch Matúša Valla na primátorskej stoličke stali možno najviditeľnejším symbolom pokroku v meste. Známy je projekt Živé námestia: Rýchle riešenia, v rámci ktorého sa napríklad podarilo revitalizovať Kamenné námestie, zväčšiť chodníky na Námestí SNP či vysadiť novú zeleň na Trnavskom mýte, kde takisto pribudli lavičky na sedenie. Využívanie verejnej dopravy by malo podporiť štvrtinové zlacnenie ročného lístka spoločne so zdražením všetkých ostatných typov lístkov.

Vallo v rozhovore priznal aj niektoré neúspechy. Za jeden z nich považuje pomalý rozvoj cyklodopravy. „Príliš dlho sme budovali tím a zvažovali rôzne projekty až sme zistili, že nijaký nie je pripravený na implementáciu. Mal som sa tomu venovať od prvého dňa v úrade,” priznáva.

Pre zaujímavosť, Bratislava od Vallovho nástupu do konca roku 2020 sprístupnila 17,9 kilometrov nových cyklotrás. Z nich 1,65 je oddelených od zvyšku vozovky.

Pakt štyroch primátorov

Porota venovala pozornosť aj Paktu slobodných miest – iniciatíve primátorov Bratislavy, Budapešti, Prahy a Varšavy, ktorá funguje od jari 2020. Primátori hlavných miest krajín Vyšehradskej štvorky sa v nej prihlásili k dodržiavaniu hodnôt ako sú demokracia, tolerancia, sloboda a ochrana základných ľudských a občianskych práv.

Najlepší starosta sveta: Priznať práva cudzincom rozširuje našu slobodu

Z mesta so zlou povesťou a vysokou podporou krajnej pravice urobil za 15 rokov svetový príklad multikultúrneho spolužitia. Ocenený starosta belgického mesta Mechelen BART SOMERS v rozhovore pre EurActiv.sk rozpráva o tom, ako sa dá zmeniť mentalita celého mesta, kde dnes žije 138 národností.

„Pakt slobodných miest je aktívna platforma, v ktorej rámci mestá koordinujú viaceré politiky aj projekty. Ako primátori komunikujeme na pravidelnej báze, ale komunikácia zároveň prebieha aj na úrovni magistrátov,” opisuje fungovanie platformy Vallo.

Pakt si od svojho spustenia získal aj pozornosť zahraničných médií a politikov. Priamo ju podporila europarlamentná frakcia Zelení/ESA aj Renew. Písali o nej na stránke nemeckej rozhlasovej a televíznej stanici Deutsche Welle aj na francúzskom spravodajskom portáli France24. Britský denník The Guardian nazval štvoricu primátorov „ostrovom v neliberálnom oceáne“.

V lete minulého roku primátori napísali otvorený list predsedovi a členom Európskej rady, v ktorom apelujú na to, aby sa európske mestá viac sústredili na boj s klimatickou krízou a zelenú obnovu po koronakríze. Spoločne tiež žiadajú lepší prístup k zdrojom z eurofondov. Súčasné európske pravidlá znevýhodňujú bohatšie mestá pri čerpaní prostriedkov z fondov Únie.

Niektoré z požiadaviek primátori predniesli minulý rok na plenárnom zasadnutí Európskeho výboru regiónov, v ktorom je Matúš Vallo členom slovenskej delegácie.

Členmi poradného orgánu Európskej komisie, ktorý združuje európske samosprávy, je takisto celkový víťaz tohtoročnej edície Ahmed Aboutaleb. Medzi členov patria aj ďalší ocenení starostovia:  Peter Kurz z nemeckého Mannheimu, starosta francúzskej obce Saint-Omer a Ricardo Rio, starosta portugalskej Bragy.