Matúš Vallo sa dostal do zoznamu kandidátov na ocenenie pre najlepšieho starostu sveta

Na snímke primátor mesta Bratislava Matúš Vallo. [FOTO TASR/Martin Baumann]

V záverečnej nominácii na titul, ktorý každé dva roky udeľuje medzinárodná organizácia The City Mayors Foundation, sa nachádza 32 starostov z celého sveta. Do zoznamu sa dostali starostovia, ktorí preukázali svoje schopnosti počas koronakrízy.

Matúš Vallo sa môže stať najlepším starostom sveta za uplynulé dva roky. Bratislavský primátor sa dostal do užšieho zoznamu kandidátov na ocenenie Najlepší starosta na svete, ktorú každé dva roky udeľuje nadácia The City Mayors Foundation.

Záverečnú nomináciu organizácia oznámila v stredu (3. februára). Obsahuje 32 starostov z 21 krajín sveta. Ide o užší výber z pôvodného 81-členného zoznamu starostov, ktorých nominovali ľudia z celého sveta.

O víťazovi rozhodne internetové hlasovanie. Jeho výsledky aj s menom víťaza nadácia oznámi na konci jari.

Rozhodujúci krízový manažment

Ako na svojej stránke píše nadácia, najlepší starosta by sa mal vyznačovať integritou, odvahou a usilovnosťou. O víťazovi súťaže ale v každom ročníku rozhodujú iné kritériá, ktoré reagujú na aktuálne svetové problémy.

V roku 2016 sa tak napríklad prihliadalo na to, ako starostovia odpovedali na migračnú krízu. V roku 2018 sa zas hodnotilo, ako mestá riešia nedostatočné zastúpenie žien v samosprávnych inštitúciách.

V tohtoročnej edícii nadácia za najdôležitejšie považuje, ako sa starostovia popasovali so zdravotnými a socioekonomickými dopadmi koronakrízy.

„Hľadáme starostov, ktorí ukázali výnimočné manažérske a sociálne schopnosti, no čo je ešte dôležitejšie, ktorí vždy konali so zvláštnym ohľadom na tých, ktorých choroba COVID-19 zasiahla najviac,“ oznamuje nadácia.

Najlepší starosta sveta: Priznať práva cudzincom rozširuje našu slobodu

Z mesta so zlou povesťou a vysokou podporou krajnej pravice urobil za 15 rokov svetový príklad multikultúrneho spolužitia. Ocenený starosta belgického mesta Mechelen BART SOMERS v rozhovore pre EurActiv.sk rozpráva o tom, ako sa dá zmeniť mentalita celého mesta, kde dnes žije 138 národností.

Nejde ale o jediné kritérium. Šancu na úspech majú starostovia, ktorí budujú ekologicky a sociálne udržateľné mestá. Najlepší starosta tak podľa nadácie musí vytvárať čo najlepšie podmienky pre život sociálne vylúčených komunít a ísť príkladom v prípravách na klimatickú krízu.

O titule najlepšieho starostu rozhodujú ľudia z celého sveta v internetovom hlasovaní. Konečného víťaza ale neurčuje iba počet získaných hlasov. Aby neboli zvýhodnení kandidáti z väčších miest, nadácia bude prihliadať aj na dôvody hlasujúcich pre svoj výber. Každý, kto sa do ankety zapojí, môže zanechať komentár, v ktorom vyzdvihne prednosti a úspechy svojho favorita.

Podľa informácií dostupných na stránke nadácie by Vallo mal byť prvým slovenským starostom, ktorý prerazil do užšej nominácie na toto ocenenie.

Nadácia Valla v medailóniku opisuje ako „všestranne talentovanú osobnosť“, pretože sa mu za dva roky vo funkcii podarilo zaznamenať „pôsobivý zoznam úspechov a zlepšení“ služieb pre obyvateľov slovenskej metropoly.

Matúš Vallo je primátorom Bratislavy od roku 2018, kedy po víťazstve v komunálnych voľbách vo funkcii nahradil Iva Nesrovnala.

Liberálna štvorica z Vyšehradu

Nadácia titul Najlepší starosta sveta odovzdáva už od roku 2004. Za 17 rokov zatiaľ vyhlásila deväť víťazov. Z nich až piati starostovia pochádzali z Európy (Tirana, Atény, Bilbao, Mechelen, Ancona). Zvyšné vyznamenania získali starostovia miest Melbourne, Kapské Mesto, Mexico City a Calgary.

V roku 2016 sa najlepším starostom sveta stal Belgičan Bart Somers. Starosta flámskeho mesta Mechelen v roku 2017 poskytol rozhovor portálu EURACTIV Slovensko, ktorý si môžete prečítať tu.

Tento rok sa do európskej nominácie dostalo celkovo 17 starostov a primátorov. Štáty vyšehradskej štvorky majú v ankete dvojnásobné zastúpenie: okrem Valla môže ocenenie získať aj starosta poľskej Varšavy, Rafal Trzaskowski, ktorému minulý rok tesne ušlo víťazstvo v poľských prezidentských voľbách. V širšej nominácii sa však nachádzal tiež primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Budapešti Gergely Karácsony.

Práve vedúce osobnosti štyroch metropol Vyšehradu v posledných rokoch posilňujú vzájomnú spoluprácu. Na konci roku 2019 spoločne podpísali Pakt slobodných miest, v ktorom sa hlásia k princípom liberálnej demokracie a kritizujú „populistov, ktorí ovládli politickú scénu“.

Britský denník Guardian vtedy štvoricu primátorov nazval „ostrovom v neliberálnom oceáne“.

Primátori V4 v otvorenom liste: Mestá by mali zohrávať v ekologickej obnove kľúčovú úlohu

Primátori Bratislavy, Budapešti, Varšavy a Prahy napísali otvorený list predsedovi a členom Európskej rady. Tvrdia, že sú odhodlaní bojovať proti zmene klímy, podporovať ekologické oživenie, na čo ale požadujú cielené financovanie pre mestá.

„Všetci dnes cítime v našich krajinách isté uzatváranie a vyhraňovanie sa voči hodnotám liberálnej demokracie. Avšak, práve v našich hlavných mestách je najvyššia koncentrácia rôznorodosti – spoločenskej, náboženskej, politickej, etnickej aj národnostnej. Život v takomto meste si, viac než inde, vyžaduje toleranciu, znášanlivosť a otvorenosť,“ napísal vtedy na margo Paktu Matúš Vallo.

V lete minulého roku tiež napísali otvorený list predsedovi a členom Európskej rady, v ktorom apelujú na to, aby sa európske mestá viac sústredili na boj s klimatickou krízou a zelenú obnovu po koronakríze. Spoločne tiež žiadajú lepší prístup k zdrojom z eurofondov. Súčasné európske pravidlá znevýhodňujú bohatšie mestá pri čerpaní prostriedkov z fondov EÚ.

Niektoré z požiadaviek primátori predniesli minulý rok na plenárnom zasadnutí Európskeho výboru regiónov, kde je Matúš Vallo členom slovenskej delegácie.

Z členov poradného orgánu EÚ, ktorý združuje európske samosprávy, sa do nominácie dostal ešte starosta Amsterdamu Ahmed Aboutaleb, starosta nemeckého Mannheimu Peter Kurz, starosta franúzskej obce Saint-Omer a Ricardo Rio, starosta portugalskej Bragy.